×
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Në Stacionin e Autobusëve në Prishtinë vozitësi u avancua në punonjës të logjistikës

  FrontOnline
  27 Korrik 2020

  Zyra Kombëtare e Auditimit(ZKA) ka gjetur një mal shkeljesh në pasqyrat financiare vjetore të Ndërmarrjes Publike Lokale “Stacioni i Autobusëve” në Prishtinë, kryesisht me menyrën e punësimeve dhe avansimin e stafit në ndërmarrje, raporton portali “Front Online”.

  Sipas Auditorit, ndërmarrja publike lokale kishte avancuar punonjësin nga pozita e vozitësit në pozitën e punonjësit të logjistikës me vendim të Kryeshefit Ekzekutiv, duke anashkaluar procedurat e brendshme të shpalljes së konkursit për avancim në pozitë.

  “Avancimi i punonjësit në pozitë pune pa ndjekur procesin e rregullt të avancimit ka ndodhur si rrjedhojë e mos-përfilljes së procedurave ligjore nga menaxhmenti i ndërmarrjes”, thuhet në raportin e Auditorit.

  Poashtu, sipas këtij të fundit, Stacioni i Autobusëve gjatë vitit 2019 kishte angazhuar 4 punëtorë me kontrata mbi vepër për punë dhe detyra specifike dhe me kohëzgjatje të caktuar në pozitat: 1 (një) zyrtar konsulent ligjor, 1 (një) zyrtar konsulent për financa, 1 (një) zyrtarë për mbarëvajtjen e procesit të programit të punës si dhe 1 (një) zyrtarë për financa, kontabilitet dhe këshillime tatimore.
  Për të gjitha këto angazhime, Stacioni i Autobusëve nuk ka shpallur konkurs publik. Kjo ka ndodhur për shkak që menaxhmenti kishte shmangur kërkesat ligjore, duke favorizuar kandidatët të cilët janë shpërblyer me këto kontrata, thuhet mes tjerash në raportin e Auditorit.

  /Front Online/

  The Victor vjen me këngë të re “Got U”
  Nga Rubrika
  Ekonomi01 Mars 2024
  Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati prit sot në takim zëvendësshefin për Ekonomi në Zyrën për Zhvillim dhe Punë të Jashtme...
  Ekonomi01 Mars 2024
  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë së fundmi organizoi një punëtori interaktive të fokusuar në krijimin e identitetit digjital dhe proceset e nënshkrimit...
  Ekonomi29 Shkurt 2024
  Oda Ekonomike e Kosovës (OEK) dhe Federata e Odave Ekonomike nga Arabia Saudite, kanë organizuar të enjten Forumin Ekonomik B2B më të...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica, ka treguar arsyet kryesore të kundërshtimit të projektligjit për fertilizimin e asistuar apo siç njihet ndryshe...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur sot për herë të dytë, e ku kanë diskutuar për tetë pika përfshirë atë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka uruar bashkëluftëtarin e tij, njëkohësisht mësuesin e devotshëm me rastin e...
  Lajme01 Mars 2024
  Avokati Ardian Bajraktari, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit që rasti i vrasjes së Marigona Osmanit të kthehet në rigjykim, tha...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.