×
 • Lajme
 • Lajme

  Në skandalin e keqpërdorimit seksual të 14-vjeçares, përfshihet edhe një gjinekolog në Prishtinë

  FrontOnline
  30 Shtator 2020

  Në skandalin e keqpërdorimit seksual të një 14-vjeçare nga Gjilani, është përfshirë edhe një gjinekolog në Prishtinë.

  Gjatë ditës së djeshme mediat raportuan për një rast të keqpërdorimit seksual të një të miture 14-vjeçare nga komuna e Gjilanit, nga një person 21-vjeçare. Persona të afërt familjar të vajzës kanë dhënë detaje tronditëse për këtë rast.

  Historia bëhet e ditur se ka filluar në muajin janar kur vajza kishte rënë në kontakt me 21-vjeçarin me iniciale Sh.J. Një burim i ka thënë Gazetës Sinjali se vajza kishte shkuar me 21-vjeçarin për herë të parë në një motel. Ai i kishte premtuar se nuk do të kryente marrëdhënie seksuale, por vajza pa dijeninë e saj ishte keqpërdorur dhe këtë e kishte kuptuar tek pasi kishte pësuar gjakderdhje vaginale.

  “Përderisa ata kishin qenë në motel, ajo u detyrua që të kryejë marrëdhënie seksuale edhe me një person tjetër të moshës 30 vjeçare (emër i njohur për redaksinë). Kjo ndodhi me kërkesën e Sh.J, i cili paraprakisht i kishte kërkuar që të performojë akte të panatyrshme seksuale, me dijeninë dhe nxitjen e tij.”

  Rastet e marrëdhënieve seksuale ishin përsëritur derisa vajza kishte bërë një test të shtatzënisë i cili kishte rezultuar pozitiv. Pasi kishte marr këtë lajm, 21-vjeçari e kishte dërguar të miturën tek një gjinekolog në Gjilan, i cili ia kishte përshkruar një terapi për abort por nuk e kishte vulosur e si rezultat vajza nuk kishte mundur të blejë barnat.

  “Ajo asokohe, është dërguar në një ordinancë private në Prishtinë, me lokacion rreth 300-400 metra larg stacionit të autobusëve, ku është detyruar që pa dijeninë paraprake dhe pa praninë e prindit apo ndonjë personi të gjinisë femërore t’i nënshtrohet abortit”, thotë ky burim.

  Me trauma të forta dhe nën emocione të papërshkrueshme, e mitura ka vazhdur ta rrëfente këtë ngjarje te ky person i afërt me të, duke i thënë se “përveçse nuk isha në dijeni se çka po ndodh, mua më kanë detyruar që të gënjej lidhur me moshën time, sepse unë në atë kohë isha 13 vjeç ndërsa u detyrova të them se jam 15 vjeç.”

  Më tutje rrëfen burimi se se viktima ishte dhunuar seksualisht në moshën 13 vjeçare dhe se asaj nuk i kujtohen shume detaje me këtë ngjarje përveç shumës që ka paguar 21 vjeçari për ta kryer abortin.

  “Ajo ka thënë se nuk mban mend detaje rreth asaj dite për shkak të tronditjes që ka pësuar, mirëpo vetëm i kujtohet se ai ka paguar shumën prej 500 euro për kryerjen e abortit në këtë ordinancë.”

  Policia e Kosovës ka marr urdhër për të arrestuar 21-vjeçarin, ndërsa Sinjali raporton se Prokuroria do t’i caktojë masën e paraburgimit.

  “Strategjitë t’i lënë përjashta, ta shijojnë këtë eksperiencë të paharrueshme”, u thotë Bruno banorëve të rinj
  Nga Rubrika
  Lajme19 Maj 2024
  Ekzekutivi po vazhdon procesin e racionalizimit të agjencive të pavarura dhe atyre qeveritare, por ende nuk se sa prej 80 agjencive aktuale...
  Lajme19 Maj 2024
  Një helikopter me të cilin po udhëtonte presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i tij i jashtëm bëri një ulje të detyruar...
  Lajme19 Maj 2024
  Nënsekretarja amerikane e Shtetit, Elizabeth Allen, ka takuar sot presidenten Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti. me ç’rast kërkoi të zbatohen marrëveshjet...
  Të tjera
  Lajme19 Maj 2024
  Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Hykmete Bajrami ka thënë se Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti thotë të pavërteta kur deklaron se...
  Lajme19 Maj 2024
  Komuna e Prishtinës ka njoftuar se sot është djegur një kontejner i mbeturinave. Në njoftim thuhet se falë reagimit të qytetarëve është...
  Lajme19 Maj 2024
  Ka vdekur ditën e shtunë ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Mehmet Bylykbashi. Më parë, i ndjeri kishte kërkuar ndihmë edhe për...
  Lajme19 Maj 2024
  Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, vlerëson se projekti i tyre për trajtimin, mbrojtjen dhe promovimin e lokalitetit arkeologjik të Dresnikut po...
  Sport19 Maj 2024
  Oleksandr Usyk u dërgua me urgjencë në spital pas përfundimit të meçit pasi Tyson Fury pretendoi se ai ka thyer nofullën e...
  Bota/Rajoni19 Maj 2024
  Situata në Bishkek është stabilizuar në orët e vona të 18 majit, ka thënë policia, pas dhunës së disa grupeve kundër studentëve...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.