[wp-story]

Front TV

Mustafa në Gjykatën Speciale akuzon Vuçiqin, Daçiqin e Vulinin, i quan çetnikë sallonesh

Mustafa në Gjykatën Speciale akuzon Vuçiqin, Daçiqin e Vulinin, i quan çetnikë sallonesh
16:25 | 28 Tetor 2020

Ish-eprori i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa, ka mbajtur një fjalim përpara se të deklarohej i pafajshëm në Dhomat e Specizuara lidhur me akuzat e ngritura.

Ai ka përmendur edhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe dy politikanët e tjerë serbë, Ivica Daçiq dhe Aleksandar Vulin, të cilët i ka quajtur çetnikë sallonesh, Front Online.

“As paqja dhe as prosperiteti demokratik e euro-perëndimor në Ballkan nuk do të arrihet duke përkëdhelur e mikëluar trinomin autokratik, klero-fashist dhe nacional-shovenist, të përbërë nga Aleksandar Vuçiqi, Ivica Daçiqi dhe Aleksandar Vulni, të cilët ishin akterë aktiv në regjimin e Millosheviqit dhe tani si derivat i atij regjimi janë shndërruar në çetnikë sallonesh të cilët edhe në ditët e sotme, me politikat e tyre fashiste po godasin lirinë dhe qytetarët e shtetit tim. Bashkëkombasit e mi në Kosovën Lindore e Sanxhak po i bëjnë të vuajnë, duke ua mohuar të drejtat themelore njerëzore, kurse në anën tejetër, po cënojnë shtetet e Ballkanit që po ndërtojnë demokaci perëndimore”, tha Mustafa.

Ai tha se këta të tre “në këtë mision po përkrahen nga aleati i tyre tradicional djallëzor”.

Paraprakisht, Mustafa tha se beson në betimin e ushtarit të UÇK-së dhe se është i bindur për pastërtinë e luftës.

“Petrol Company” ndihmon më shumë se 200 familje për festën e Fitër Bajramit (VIDEO)

Të tjera