×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Musliu: Fitorja e thellë e Vuçiqit një “cunami” elektoral në Serbi

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Gazetari dhe korrespedenti shumëvjeçar në Beograd Fahri Musliu, ka komentuar rezultatet e zgjedhjeve parlamentare që janë mbajtur të dielën në Serbi.

  Për fitoren e thellë të presidentit Aleksandër Vuçiq, Musliu në një lidhje direkte në Info Magazine  ka thënë se nuk ka pasur një fitore të tillë në histori.

  “Ky rezultat është vlerësuar si një cunami elektoral këtu në Serbi. Në histori nuk ka pasur rast që ndonjë parti të ketë marrë kaq shumë vota. As Millosheviqi nuk ka pasur një rezultat të tillë. Është për çudi se si një lider që është tetë vjet në pushtet dhe ka rezultatet kaq të mira. Unë nuk kisha me lidhë këtë fitore me bisedimet në Washington. Kjo nuk ka lidhje direkte, por indirekte ndoshta po sepse ai tani ka pushtet absolut. Ai do të mund ta formojë qeverinë vet, por ai ka paralajmëruar se në qeveri do të jenë figura që nuk e kanë kaluar pragun”.

  Musliu theksoi se gjatë fushatës Kosova nuk ka qenë temë kryesore.

  “Fushata që është zhvilluar këto ka qenë e zbehtë. Nuk është zhvilluar në publik por në televizion për shkak të pandemisë. Kosova nuk është temë këtu në Serbi. As në fushatë as Vuçiq dhe as Daçiq, nuk e kanë përmendur Kosovën, ndoshta Daçiq e ka përmendur kalimthi Kosovën. Nuk dihet aq shumë për takimin e Washingonit, mendohet se do të ketë diskutime ekonomike. Është paralajmëruar se takimi i Parisit më 17 korrik do të jetë takim më i nxehtë”.

  Ai shtoi se përplasje mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian për dialogun nuk është diçka e re.

  “Përplasja SHBA BE nuk është diçka e re. Edhe në takimin mes ministrit të Jashtëm rus Lavrov dhe presidentit Vuçiq, ka pasur përplasje gjatë vizitës që ai ka pasur javën e kaluar në Beograd. Vuçiq ka kërkuar që BE të jetë e përfshirë në dialog dhe ajo të zhvillohet në frymën e rezolutës 1244”.

  Arif Vladi me 17 shkurt në hotel Lake Side
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Blegtoria po shuhet. Vetëm vitin e fundit, numri i gjedhëve është pakësuar me 35 mijë. Nga 298 mijë lopë apo mëshqerra, të...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Autoritetet greke kanë arrestuar 13 persona pasi fishekzjarret e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Holanda po investon më shumë se 420 milionë dollarë për të prodhuar automjete luftarake të dizajnuara nga Suedia për Ukrainën. Sipas portalit...
  Të tjera
  Vip22 Qershor 2024
  Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e ka ndihmuar...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Sport22 Qershor 2024
  Ish futbollisti i njohur gjerman, Mario Basler, ka thënë fjalë të mëdha për Granit Xhakën para ndeshjes mes Zvicrës dhe Gjermanisë. Basler...
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores mbresëlënëse 3:0 ndaj Turqisë në Dortmund, trajneri i Portugalisë, Roberto Martínez, shprehu kënaqësinë e tij për paraqitjen e skuadrës dhe...
  Sport22 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord historik në Euro 2024 teksa me asistimin e bërë në golin e tretë të Portugalisë ndaj...
  Lajme22 Qershor 2024
  Gjenerali amerikan në pension, Wesley Clark, nesër do të qëndrojë në Kosovë ku do shkojë në takim në selinë e LDK-së ku...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.