×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  MSH Maqedoni: E kemi mobilizuar të gjithë sistemin shëndetësor

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se kapacitetet në Klinikën për Sëmundje Infektive dhe Spitalin e Përgjithshëm “8 Shtatori”, janë forcuar me kuadër mjekësor, me qëllim të menaxhimit më të mirë me coronavirusin.

  Nga MSH thonë se bëhet fjalë për 54 mjekë dhe motra medicinale, të cilat janë ri-vendosur nga institucionet shëndetësore publike në të gjithë shtetin, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  “E kemi mobilizuar të gjithë sistemin shëndetësor për të kapërcyer sa më shpejt këtë valë. Duke përfshirë një ekip shtesë, do të lehtësojmë ndjeshëm punën e tyre dhe do t’i ndihmojmë punonjësit e këtyre dy institucioneve që të merren me këtë virus të paparashikueshëm. Dua t’u them të gjithëve, të dëgjojnë mjekët tanë, të zbatojnë masat mbrojtëse, jo të grupohen, të mbajnë maskë mbrojtëse dhe të lani duart shpesh. Ne duhet të jemi të vetëdijshëm se kjo varet vetëm nga ne. Le të respektojmë masat pa përjashtim”, tha dje ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe.

  Ai shtoi se në funksion është vendosur edhe spitali montues, në të cilin janë shtrirë tre pacientë. Filipçe tha se ky spital është plotësisht i pajisur dhe ka kapacitet prej 72 shtretërve.

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ish-oficeri i forcave speciale të Shqipërisë, Gëzim Çela, i njohur ndryshe si “Baroni” do të ekstradohet nga Kosova në Shqipëri për të...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mbështetja e Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë nuk përfshin dërgimin e trupave evropiane ose të NATO-s atje, tha të martën...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se ka mbërritur sot në Arabinë Saudite për të zhvilluar bisedime me Princin e Kurorës, Mohammed bin...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Në një video të siguruar nga RTK, Millan Radoiçiqi, udhëheqësi i agresionit të grupit terrorist të armatosur të Serbisë më 24 shtator...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimin e Bankës Qendrore të Kosovës për ndalimin e dinarit ndonëse nuk e quan të “keq”, megjithatë për ish-diplomatin Blerim Canaj, i...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i LDK’së, Lumir Abdixhiku, ka pritur në takim emisarin gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin. LDK ka njoftuar se në takim...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i AAK’së, Ramush Haradinaj, ka shkuar për ngushëllime të familja e Shkumbin Hebibaj, që vdiq dje pasi u godit nga një...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministri i Financave Hekuran Murati ka thënë se në vitin 2023 është lidhur me internet ‘broadband’ fshatin e fundit të mbetur. Kështu,...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Komandanti i misionit të KFOR-it të udhëhequr nga NATO-ja, gjeneralmajor Ozkan Ulutas, kryesoi sot ceremoninë e ndërrimit të komandës së Komandës Rajonale...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.