Lajme

Moti nesër dhe pasnesër në Kosovë

Moti nesër dhe pasnesër në Kosovë
21:48 | 23 Qershor 2020

Gjatë dy ditëve të ardhshme mbi vendin tonë do të ndryshojë situata meteorologjike, pasi fushat me presion të ulët atmosferik, të përqendruara ditët e fundit mbi Gadishullin Ballkanik, do të zhvendosen në drejtim të lindjes.

Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, reshjet e shiut të cilat në sasi vende-vende ishin të intensitetit të lartë, do të ndërpriten për t’u zëvendësuar me rreze dielli dhe me pak vranësira të cilat në pjesë të Dukagjinit mund të sjellin riga të izoluara të shiut.

Edhe në fushat barike dhe ato termike priten rritje të ndjeshme. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 12-15 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 20-27 gradë Celsius. Do të fryjë erë kryesisht nga verilindja me shpejtësi deri 1-9 m/s.

Kushtet biometeorologjike janë të mira. Reshjet më të mëdha u regjistruan rreth 70 litra për metër katror në veri dhe verilindje të vendit, 50-60 litra për metër katror në jug dhe jugperëndim të vendit, ndërsa pjesët tjera të territorit mbeten me sasi më të ulëta të shiut.

Apliko online për kredi në IBAS, përfito subvencionim nga Qeveria

Të tjera