Bota/Rajoni

Meksika regjistron mbi 25 mijë vdekje

Meksika regjistron mbi 25 mijë vdekje
09:23 | 26 Qershor 2020

Më shumë se 25 mijë njerëz me Covid-19 kanë vdekur tani në Meksikë, me më shumë se 200,000 raste, ka njoftuar qeveria meksikane.

Vendi nuk i regjistroi rastet e para deri më 28 shkurt – disa javë pas shpërthimit të mbajtura në Azi dhe Evropë – dhe ekonomia nuk u mbyll deri në fund të marsit.

Presidenti socialist, Andres Manuel Lopez Obrador, u kritikua se ishte shumë i ngadaltë për ta mbyllur atë – dhe më pas shumë i shpejtë për ta hapur, raporton BBC.

Bizneset filluan të rihapen në fillim të këtij muaji, megjithë mesataret e rradhës të rasteve të përditshme dhe vdekjeve që ishin në një trajektore kryesisht në rritje.

“Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj

Të tjera