×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Mbrojtja e Haradinaj kërkon lirimin e tij

  FrontOnline
  29 Shtator 2020

  Avokati i Nasim Haradinajt kërkon lirimin e menjëhershëm të tij, kjo gjykatë është për krime lufte e klienti im nuk akuzohet për krime lufte.

  “Klienti im nuk është akuzuar për krime lufte, ky është një tribunal për krime lufte dhe klineti im nuk është akuzuar për krime lufte. Kjo gjykatë nuk ka juridiksion ndaj këtyre akuzave. Mbrojtja ka dorzuar një moçon për hedhje poshtë të këtyre akuzave dhe për lirim të shpëjtë, unë nuk kam dëgjuar një datë prej tyre”, ka thënë avokati mbrojtës./

  Prokurorja e rasti, tha se Nasim Haradinaj në qendrën e paraburgimit në Prishtinë kishte kërkuar të kontaktonte me avokatin dhe kjo i është aprovuar.

  “Sapo Haradinaj u soll në Prishtinë kërkoi të kontaktonte me avokatin dhe ai kontaktoi me atë avokat, Zyra e prokurorit po punon shpejt për të siguruar që të dorzohet një aktakuzë në kohë sa më të shkurtër”.

  Ajo tha se  shpejt do të punojnë që të ngritët një aktakuzë.

  “Zyra jonë është në procesin e informacionit nga dëshmitarë të cilët i kanë përcejlël se ndihen të kërcënuar dhe të friksuar për shkak të arsyëve që janë përmenduar për arrestimine  Haradinaj. Kërkohen edhe disa dosje nga palë të treta dhe duhet të meeret masa për transkriptim dhe përkthim të provave.

  Paraqitjet publike duhet të mblidhen në mënyrë që të kemi dëshmi të plotë, shumë shpejt do të jemi në gjëndje të dorëzojmë aktakuzën, jemi të përkushtuar për një proces të shpejt dhe shterues.”, ka thënë prokurorja e rastit.

  https://www.facebook.com/FrontOnlineMedia/videos/1505610833160403/

   

   

  Pa rrymë deri në 8 orë, KEDS del me njoftim për nesër
  Nga Rubrika
  Lajme01 Mars 2024
  Sot duke filluar nga ora 09:00 do të mbahet seanca ndaj Ministrit të Brendshëm të Kosovës, Xhelal Sveçla. Ai akuzohet për hedhje...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli ka deklaruar për Front Online se çështja e dinarit nuk është dashur fare të jetë...
  Lajme01 Mars 2024
  Deputetët opozitarë  e kanë quajtur gabim të rëndë mospjesëmarrjen e kryeministrit në këtë Samitin rajonal që u mbajt në Tiranë, ndërkaq kërkojnë...
  Të tjera
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  43 persona kanë mbetur të vdekur pasi një zjarr shpërtheu në një ndërtesë shumëkatëshe në Bangladesh. Sipas mediave lokale, zjarri filloi në...
  Lajme01 Mars 2024
  Të martën, çështja e dinarit ktheu në tryezën e dialogut Kosovën dhe Serbinë. Por, për dallim nga herët e tjera takimi nuk...
  Sport01 Mars 2024
  Synimi i Carlo Ancelottit me Real Madridin është që ata të arrijnë 80 pikë para El Clasico më 21 prill, zbulon Diario...
  Lajme01 Mars 2024
  Anëtari i kryesisë së PDK-së, Bernard Nikaj, ka thënë se pas deklaratave që i bëri sot ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier,...
  Lajme01 Mars 2024
  9:00Mbahet seanca ndaj ministrit të Brendshëm, Xhelal Sveçla dhe deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje Fitore Pacolli, Salih Zyba dhe Drita Millaku, të akuzuar...
  Lajme01 Mars 2024
  Sot parashikohet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale me diell, ku priten edhe reshje lokale shiu, të cilat në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.