×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mbi 760 mijë të vdekur nga Covid-19 në mbarë botën

  FrontOnline
  15 Gusht 2020

  Ka arritur në mbi 20.9 milion numri i të infektuarve nga Covid-19 në botë, ndërsa janë më shumë se 760 mijë të vdekur nga ky virus, sipas të dhënave të universitetit amerikan John Hopkins.

  Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës numri i infektimeve ka shkuar në mbi 5.2 milionë, ndërsa të vdekur si pasojë e Covid-19 atje numërohen mbi 167 mijë njerëz. Brazili vendi pas SHBA’së, raporton për më se 3.2 milion të infektuar dhe mbi 105 mijë të vdekur nga koronavirusi.

  India që renditet në vend të tretë për nga numri i rasteve me Covid-19, raporton për mbi 2.4 milionë të infektuar, prej të cilëve mbi 55 mijë kanë vdekur.

  Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern ka njoftuar se do të zgjasë për 12 ditë tjera kufizimet e vëna për parandalim të përhapjes së koronavirusit, pasi numri i personave të infektuar është rritur në 29.

  “Ekzistojnë katër “nivele të alarmit” në Zelandën e Re, dhe Auklland është në nivelin e tretë nga dita e mërkurë.

  Arden ka thënë se pjesa tjetër e shtetit është në nivelin e dytë, dhe se të gjitha këto masa do të vazhdohen.

  Zelanda e Re kishte arritur ta ndalë me sukses përhapjen e koronavirusit, duke regjistruar 102 ditë pa asnjë të infektuar, para shpërthimit të rasteve të reja.

  Në zhvillime tjera, Britania e Madhe e ka shtuar Francën në listën e shteteve të karantinës.

  Në vendim është thënë se udhëtarëve që kthehen nga Franca, Holanda, Monako, Malta dhe disa vende tjera, do t’iu duhet t’i nënshtrohen karantinës 14-ditore.

  Ky lajm vjen pasi kryeministri francez, Jean Castex, ka thënë se numri i të infektuarve është duke shkuar “ në drejtim të gabuar”.

  Të enjën, Franca ka raportuar për 2,524 raste të reja me koronavirus në 24 orë, njëherësh shifrën më të lartë prej lehtësimit të masave të kufizimit në muajin maj. Franca ka paralajmëruar se do marrë “masa reciproke”.

  Nesër këto zona do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Me kërkesë të prokurorisë së Shkodrës gjykata e këtij qyteti ka vendosur sekuestro ndaj pasurive dhe bizneseve të shtetasit Ago Gjolaj. Në...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, gjatë vizitës në Hagë zhvilloi një takim edhe me drejtorin e përgjithshëm të...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministrat e Jashtëm të G7-së po takohen për të diskutuar luftërat në Lindjen e Mesme dhe Ukrainën në ishullin italian të Capri....
  Të tjera
  Lajme18 Prill 2024
  Qeveria e Kosovës në mbledhje të mbajtur të enjten ka miratuar Projektligjin për Ratifikimin e Marrëveshjes së Kredisë në mes të Republikës...
  Lajme18 Prill 2024
  Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, është takuar të enjten me presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmanin dhe pas pak...
  Lajme18 Prill 2024
  Ish-kryeministri shqiptar i Malit të Zi, Dritan Abazoviq është takuar me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Christophet Hill....
  Lajme18 Prill 2024
  Prokuroria Themelore e Prishtinës ka paraqitur kërkesën për caktimin e masës së paraburgimit për njërin nga administratorët e grupit “Albkings”, i cili...
  Lajme18 Prill 2024
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku tha sot se LDK ka formuar 21 departamente, ndërkaq në takimin me anëtarët e...
  Lajme18 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka vlerësuar të dështuar sistemin gjyqësor dhe prokurorial, pas dy rasteve të vrasjes së grave nga...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.