×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mashtruan klientët, pronarët e restoranteve dënohen me 723 vjet burg

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Dy pronarët e një restoranti në Tajlandë u dënuan me 723 vjet burg, pasi mashtruan klientët me një ofertë të rreme për frutat e detit. Apichart Bowornbancharak dhe Prapassorn Bawornban u shisnin njerëzve kuponë që supozohej t`i lejonin më pas ata që të përdornin bufenë e tyre të ushqimeve të detit me një çmim jashtëzakonisht të ulët.

  Por pasi shitën kuponët, ata nuk lejuan përdorimin e ushqimit, cka bër që qindra klientë të ankoheshin. Prokurorët thanë se Bowornbancharak dhe Bawornban ishin të vetëdijshëm se oferta e tyrenuk mund të përmbushej. “Ishte e pamundur të shitej një ushqim i tillë me cilësi të lartë siç reklamohet me ato cmime,” argumentuan ata në gjykatë, duke shtuar se të pandehurit “nuk kishin aspak për qëllim të përmbushnin kushtet e reklamuara në publik.”

  Dyshja, restoranti i të cilëve quhet Laemgate Infinite, u arrestuan në shtator dhe janë mbajtur në paraburgim që prej asaj kohe.Tajlanda lëshon shpesh dënimë të gjata me burg për shkak të akuzave të shumta, megjithatë ligji tajlandez nënkupton se ata në të vërtetë, nuk do të vuajnë më shumë se 20 vjet burg.

  Prokurorët thanë se 347 klientë i kishin blerë kuponat e promocionit pasi ato ishin reklamuar në Facebook dhe media të tjera sociale. Cmimet ishin aq të ulëta, sa mbërrinin në 88 Baht Thai apo 3 dollarë.

  KEDS njofton për punimet në rrjet, në këto vende do të ndalet rryma
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Qeveria spanjolle beson se takimet e liderëve evropianë që do të mbahen këtë javë në qytetin jugor të Granadës do të shërbejnë...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Ambasadorja amerikane në Shkup, Angela Ageler, i bëri thirrje të mërkurën Maqedonisë së Veriut për një proces transparent dhe të ligjshëm në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Kryetari i komunës së Preshevës, Shqipërim Arifi, ka thënë se gjuha e ashpër e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, i ka motivuar...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministri i Ushqimit dhe Bujqësisë i Gjermanisë, Cem Ozdemir, është pritur në takim nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, raporton Ekonomia Online....
  Lajme04 Tetor 2023
  Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, në një intervistë për Front Online, ka thënë se nuk po duket që bashkësia ndërkombëtare do të...
  Lajme04 Tetor 2023
  Zëvendësdrejtori i Policisë në Veri, Veton Elshani, ka thënë se pas sulmit terrorist në Banjskë ka pasur raste kur policët e dorëhequr...
  Sport04 Tetor 2023
  Jurgen Klopp ka bërë thirrje që ndeshja Tottenham-Liverpool të riluhet pas gabimeve trashanike të VAR-it. Reds iu mohua një gol pasi zyrtarët...
  Front TV04 Tetor 2023
  Sulmi në veri nga një grup kriminal serb edhe pas dhjetë ditësh vazhdon të jetë temë diskutimi në vend. Kjo, për shkak...
  Sport04 Tetor 2023
  Rreshteri i policisë së Kosovës, Anton Cena e ka fituar medaljen e artë në Lojërat Evropiane për policë, doganierë, korrektues dhe zjarrëfikës....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.