×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Maqedoni: Pas barazimit të akcizës, rritet çmimi i vajit për amvisëri

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRRE) informon se ka sjellë vendim që çmimi i shitjes me pakicë të ekstra vajit të lehtë për amvisëri (El-1) të arrijë 51,5 denarë për një litër.

  Nga KRRE thonë se këtë është harmonizuar ndryshimi i Dekretit me fuqi ligjore për zbatim të ligjit për akcizat gjatë gjendjes së jashtëzakonshme, të cilin e miratoi Qeveria, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  “KRRE dhe shërbimet e ujit nga vetë fillimi prej kur u hap debati për akcizat është me qëndrim të qartë se është e domosdoshme të barazohet akciza e vajit të lehtë për ngrohje, përkatësisht e a.q. nafta e kuqe, me dizelin që të mbrohet mjedisi jetësor. Analizat tona tregojnë se ky derivat përdoret në sasitë më të mëdha drastike nga nevoja reale, që sërish është tregues se për shkak të çmimit të ulët, derivati edhe pse është me qëllim të shfrytëzohet për ngrohje, keqpërdoret dhe përdoret për transport, me çka krijohet konkurrencë jolojale ndërsa edhe më pak mjete shkojnë në buxhet”, deklaroi kryetari i KRRE-së, Marko Bislimovski.

  Sipas strukturës në konsum të derivateve të naftës në tregun vendor, në vitin 2019 derivatet dizel marrin pjesë me 68.50 përqind, benzinat e parrezikshme me 11.02 përqind, mazuti me 7.70 përqind dhe gazi i lëngshëm i naftës 7.80 përqind.

  Pastaj vijojnë vaji ekstra i lehtë (EL-1) me 4,73 për qind, bionafta 0,19 dhe derivati reaktiv me 0,06 për qind.

  Getinjo kërkon të largohet nga shtëpia e Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Një 42-vjeçare shqiptare është arrestuar për tentativë të dyfishtë vrasjeje në Pavia të Italisë. Mediat italiane bëjnë me dije se 42-vjeçarja ka...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, me anë të një postimi në rrjetet sociale tha se Shqipëria duhet që të guxojë dhe me...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 2468 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe...
  Lajme25 Maj 2024
  Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar ka ftuar qytetarët të cilët planifikojnë të udhëtojnë përmes pikave kalimeve kufitare me Serbinë, që të shtunën...
  Lajme25 Maj 2024
  Blakaj: Institucionet s’kanë bërë mjaftueshëm për dokumentimin e krimeve të luftës, shumë prova janë zhdukur Institucionet e Kosovës po fajësohen se nuk...
  Lajme25 Maj 2024
  Moti sot parashihet të jetë i vranët dhe dhe me intervale me diell. Vranësirat gjatë ditës në disa vende parashihen të sjellin...
  Lajme25 Maj 2024
  Regjistrimi i popullsisë, Kastrati: Kemi kaluar shifrën prej 1.5 milion Dje në Kosovë ka përfunduar procesi i regjistrimit të popullsisë, ekonomive familjare...
  Lajme25 Maj 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar sot me zyrtarë të Qatar Development Fund ku u diskutua mbi mbështetjen e projekteve në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.