Lifestyle

Mangot shkatërrojnë kancerin, yndyrën e shpërthimit dhe zvogëlojnë kolesterolin

Mangot shkatërrojnë kancerin, yndyrën e shpërthimit dhe zvogëlojnë kolesterolin
17:38 | 08 Korrik 2020

Aromë e ëmbël, unike, delikate e një mango të lezetshme sjell tropikët në pjatën tuaj.

Mango në të vërtetë promovon shëndetin e njeriut në mënyra të ndryshme, nga tretja në imunitet, transmeton lajmi.net.

  1. Kujdesi për sytë

Kritike për shëndetin e syve, vitamina A është gjithashtu e nevojshme për zhvillimin e eshtrave dhe dhëmbëve.

Mango është gjithashtu e ngarkuar me vitaminë C thelbësore, e rëndësishme për një sistem imunitar plotësisht funksionues dhe prodhimin e kolagjenit. Kjo vitaminë gjithashtu luan një rol në thithjen e hekurit.

  1. Tretja

Enzimat dhe fibrat në tretjen e ndihmës së mango.

  1. Alkalizon trupin

Mango është një ushqim alkalik që balancon nivelet e brendshme të acidit – një ekuilibër i pH-së më i ulët se ai neutral është i lidhur me sëmundjen e veshkave, dëmtimin e muskujve dhe osteoporozën.

  1. Lufton kancerin

Vitaminat e saj luftojnë kancerin e gjirit, shkruan daily health post.

  1. Humbje e peshës

Frutat e mangos funksionojnë si dhe ato farmaceutike në trajtimin e çrregullimeve metabolike dhe parandalimin e rritjes së masës së yndyrës, duke ulur kolesterolin LDL në proces.

  1. Nivele të larta të antioksidantëve

Për shkak të niveleve të larta të urushiolit, çka i bën pjesët e bimës përveç frutave një irritues të lëkurës – gjethet e mango nuk janë të gatshme në dispozicion në supermarketin lokal.

“Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj

Të tjera