Bota/Rajoni

Majmuni pijanec vret një njeri dhe lëndon 250 të tjerë, dënohet me burgim të përjetshëm

Majmuni pijanec vret një njeri dhe lëndon 250 të tjerë, dënohet me burgim të përjetshëm
19:45 | 18 Qershor 2020

Një ngjarje e rrallë ka ndodhur në Indi. Një majmun i alkoolizuar ka vrarë një person dhe ka plagosur 250 të tjerë pasi u tërbua kur i mbaroi furnizimi me pije.

Majmuni i njohur me emrin Kalua ishte kafsha shtëpiake e një magjistari, i cili i jepte të pinte pije alkoolike. Kur pronari i tij vdiq, kafsha nuk kishte më për të pirë dhe nisi të dilte rrugëve i tërbuar.

Kalua sulmonte gratë, vajzat dhe fëmijët në veçanti, duke bërë që shumë prej tyre të kishin nevojë për ndërhyrje plastike, pasi majmuni i kafshonte në fytyrë. Një prej të plagosurve humbi jetën.

Sipas IANS, kafsha është kapur dhe do të mbahet përjetë i mbyllur në një kopsht zoologjik, larg majmunëve të tjerë.

Apliko online për kredi në IBAS, përfito subvencionim nga Qeveria

Të tjera