Bota/Rajoni

Magazinat gjermane janë mbushur me gaz pavarësisht shkurtimeve të furnizimit nga Rusia

Magazinat gjermane janë mbushur me gaz pavarësisht shkurtimeve të furnizimit nga Rusia
12:37 | 11 Gusht 2022

Pavarësisht uljes së dërgesave të gazit nga Rusia, niveli i zënies së objekteve gjermane të depozitimit të gazit për dimër ka arritur pothuajse në 75 për qind, tregojnë të dhënat e publikuara sot nga operatorët evropianë të magazinimit të gazit. Sipas të dhënave më të fundit të disponueshme, të martën niveli i zënies ishte 73.7 për qind, që është 0.55 pikë përqindje më shumë se një ditë më parë. Që nga e premtja e kaluar, shkalla e shfrytëzimit është rritur me më shumë se 0.5 pikë përqindjeje në ditë, pavarësisht uljes së ndjeshme të dërgesave nga Gazprom i Rusisë.

Informacioni mbi nivelin e banimit publikohet me dy ditë vonesë. Rregulloret e reja gjermane përcaktojnë që magazinat duhet të mbushen të paktën 75 për qind deri më 1 shtator, pastaj të paktën 85 për qind në 1 tetor dhe të paktën 95 për qind në 1 nëntor. Magazina më e madhe gjermane, e vendosur në Rehden në Saksoninë e Poshtme, ishte plot 51.5 për qind të martën.

Depot e gazit kompensojnë luhatjet e konsumit të gazit, duke formuar një lloj zone buferike për tregun e gazit. Në të kaluarën, në ditët e ftohta të dimrit, deri në 60 për qind të konsumit të gazit në Gjermani mbulohej nga depozitimi i gazit. Sipas të dhënave të shoqatës industriale INES, në Gjermani ka rreth 40 depo gazi./FrontOnline/

Është koha të shijojmë çokollatën më të mirë..

Të tjera