×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Lisbonë, zgjaten masat kufizuese për shkak të COVID-19

  FrontOnline
  15 Korrik 2020

  Masat e rikufizimit të pjesshëm në fuqi në rajonin e Lisbonës për të kontrolluar vatrat e përhapjes së koronavirusit të ri janë zgjatur të paktën deri në fund të korrikut, njoftoi qeveria portugeze.

  “Ky vendim merr parasysh faktin se, pavarësisht trendit në rënie të numrit të rasteve të reja të vërejtura në shumicën e rajoneve të territorit kombëtar, ne vërejmë një incidencë të vazhdueshme në zona të caktuara të Administratës Shëndetësore Rajonale të Lisbonës dhe luginën e Tages, konkretisht në pjesën veriore të rajonit të Lisbonës”, theksoi ekzekutivi socialist në një deklaratë të publikuar në përfundim të Këshillit të jashtëzakonshëm të Ministrave, raporton ATSh.

  Kufizimet e vendosura që prej fillimit të korrikut përfshijë të gjithë rajonin metropolitan të Lisbonës dhe veçanërisht 20 lagje në pjesën veriore të kryeqytetit portugez.

  Rreth 700 000 banorëve të këtyre lagjeve u është kërkuar të qëndrojnë në shtëpi, përveç rasteve për të shkuar në punë apo për të bërë blerje.

  “Devolli Corporation” shpallet Punëdhënësi, Eksportuesi dhe Tatimpaguesi i vitit 2023, e vetmja korporatë që rrëmben tri çmimet e OEK
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymir Zelensky ka mbërritur në Shqipëri për herë të parë për të marrë pjesë në Samitin e Bashkimit Evropian...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, nesër pret në një takim homologun e tij ukrainas, Dmytro Kuleba. Takimi do...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, do të arrijë sonte në Shqipëri ku do të marrë pjesë në dy samite të rëndësishme, të...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Pas debateve të forta në shtëpinë e “Big Brother Vip” kanë nisur dhe rrëfimet personale. Rike Roçi teksa bisedonte me Julin ndau...
  Sport27 Shkurt 2024
  Adrian Bajrami ka rinovuar kontratën me Benfican. Ai është pjesë e ekipit të dytë – Benfica B. Qendërmbrojtësi shqiptar zgjati kontratën deri...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimi për dinarin serb është vendim politik, sipas analistit politik, Imer Mushkolaj, edhe pse, sipas tij, askush nuk e konteston se vendimi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka shkruar për vizitën e disa deputetëve të Bundestagut gjerman në Kosovë. Ata për dy...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Aksidenti me përfundim tragjik që ndodhi të hënën tek Ministria e Arsimit në Prishtinë nuk ishte i vetmi. Një ditë më parë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti, priti në takim përfaqësuesin special të qeverisë federale të Gjermanisë për vendet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.