×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ligj për disiplinimin e ushtarakëve në Shqipëri, ndalohen fotot në rrjetet sociale, alkooli, bixhozi dhe falja me uniformë

  FrontOnline
  10 Korrik 2020

  Ministria e Mbrojtjes e Shqipërisë kërkon disiplinimin e ushtarakëve nëpërmjet një ligji. Report Tv ka siguruar projektligjin. Për shkeljet, ndëshkimet janë nga ulja e gradës, ulja e pagës e deri në përjashtim nga ushtria. Ushtarakëve nuk u lejohet të postojnë në rrjetet sociale foto apo video personale apo të kolegëve me armatim ushtarak, simbole dhe mjete ushtarake. Nuk u lejohet të pranojnë dhurata nga vartës apo persona të tjerë në lidhje me shërbimin ushtarak.

  Në rast se ushtaraku nuk deklaron përdorimin e armës së zjarrit do të klasifikohet shkelje e rëndë çka çon në përjashtim. Ushtarakët do të ndëshkohen edhe nëse prishin qetësinë në njësi apo repart ushtarake. Kush kapet duke luajtur bixhoz në ambiente ushtarake me qëllim përfitimi monentar do të ndëshkohet. Në rast se ushtarakët nuk respektojnë orarin e punës më shumë se njëherë brenda një muaji do të ndëshkohen me uljen e pagës dhe gradës.

  Në rast se ushtarakët regjistrojnë eproret fshehurazi do të ndëshkohen. Ushtarakëve u ndalohet rreptësisht kryerja e riteve fetare me uniforme jashtë reparteve. U ndalohet alkooli, përdorimi i makinave të punës, etj. Janë këto disa nga risitë e propozuara si masa për të futur disiplinimin e detyrueshëm në forcat e armatosura, që pritet që të diskutohen në komisione përpara se të miratohet në Kuvend.

  Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Deputeti socialist Bujar Çela, ka pësuar dëmtime në mushkëri dhe pritet t’i nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale abdominale. Ai ndodhet në Spitalin e Traumës...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Deputeti socialist Bujar Çela, i cili është në mesin e të plagosurve nga shpërthimi në Lushnje, ka mbërritur në spitalin e Traumës...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Një shpërthim i fuqishëm në Lushnjë ka lënë të vdekur dy persona ndërsa janë lënduar edhe shtatë të tjerë. Mes të lënduarve...
  Të tjera
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Një shpërthim i fuqishëm në Lushnjë ka lënë të vdekur dy persona ndërsa janë lënduar edhe shtatë të tjerë. Mes të lënduarve...
  Lajme01 Mars 2024
  Ka shkuar në dy numri i personave të vdekur pas shpërthimit të fuqishëm që ndodhi në një depo në Lushnjë. Viktima raportohet...
  Vip01 Mars 2024
  Ish-missi dhe këngëtarja e njohur shqiptare, Drenusha Latifi, këto ditë është bërë temë e mediave rozë pas denoncimit të dhunës që ish-bashkëshorti...
  Sport01 Mars 2024
  Presidenti i Barcelonës, Joan Laporta, e kishte zakon të besonte dhe të kërkonte këshill nga legjenda, Johan Cruyff, në lidhje me vendimet...
  Lajme01 Mars 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, gjatë qëndrimit në Turqi ka takuar presidentin e Guinea Bissau, Umaro Sissoco Embaló. Teksa ka njoftuar për...
  Vip01 Mars 2024
  Ledjona Xheladinaj ka marrë një vendim për tu larguar nga formati “Big Brother”. Në një bisedë me Erjolën ajo tregon se nuk...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.