×
 • Lajme
 • Lajme

  Lajçaku niset drejt Prishtinës

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Përfaqësuesi i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, është nisur drejt Prishtinës.

  Këtë e ka konfirmuar vet Lajçaku përmes Twitterit. Ai ishte bllokuar dje në Cyrih, pasi Tirana nuk autorizoi uljen e fluturimeve nga Zvicra të planifikuara për orën 13:40.

  “Pas një komplikimi të vogël në udhëtim dje, komuniteti ndërkombëtar u aktivizua. Tani janë nisur drejt Prishtinës. Mezi pres të nis vizitën zyrtare në Prishtinë më vonë gjatë ditës”, ka shkruar Lajçaku në Twitter.

  Presidenti i vendit, Hashim Thaçi kishte thënë se Lajçaku është i mirëseardhur nëse e kupton që Kosova është shtet sovran dhe i pavarur, ndërsa kryeministri Avdullah Hoti ka konfirmuar se do ta pres në takim për t’i paraqitur qëndrimin e qeverisë rreth çështjes së dialogut.

  Në Kosovë, Ambasadori Lajçak do të takohet me udhëheqjen politike, përfaqësuesit e partive politike dhe të komunitetit ndërkombëtar në Kosovë, si dhe krerët e misioneve të vendeve anëtare të BE-së.

  Lajçaku arrin në Kosovë një ditë pasi i dërguari i Shtëpisë së Bardhë për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka njoftuar se përfaqësuesit e këtyre dy shteteve do të takohen në Shtëpinë e Bardhë më 27 qershor.

  Kurtishaj: Presim që Shqipëria do të jetë top destinacion turistik edhe për 2023, jo veç për patriotizëm
  Nga Rubrika
  Lajme18 Maj 2024
  Deputetja e LDK-së, Rrezarta Krasniqi, ka thënë e fajtorët për dështimin e Kosovës në Këshill të Evropës janë kryeministri Albin Kurti dhe...
  Lajme18 Maj 2024
  Sot në rrugën “Dëshmorët e Hereqit” në Gjakovë, policia ka identifikuar dhe ndaluar dy automjete, ngasësit e të cilave bënin gara shpejtësie....
  Lajme18 Maj 2024
  Gramos Agusholli nga Lëvizja Vetëvendosje tregon se si parti janë të gatshëm të shkojnë në zgjedhje kurdo që kryeministri të merret vesh...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ka dhënë një njoftim zyrtar për megaoperacionin që goditi grupet kriminale në disa...
  Lajme18 Maj 2024
  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Elmi Reçica komentoi deklaratën e presidentës Osmani se anëtarësimi i Kosovës në KIE mbetet vetëm çështje...
  Lajme18 Maj 2024
  Kryetari i Gjilanit nga radhët e Vetëvendosjes, Alban Hyseni, bashkë me deputetin e kësaj partie, Luan Aliu, kanë shkuar për vizitë te...
  Sport18 Maj 2024
  Trajneri i Barcelonës Xavi Hernandez ka hedhur poshtë spekulimet se mund të shkarkohet, duke deklaruar se nuk ka biseduar me presidentin Joan...
  Lajme18 Maj 2024
  Pas dështimit të Kosovës të anëtarësohet në Këshill të Evropës, deputeti i PDK-së, Mergim Lushtaku, ka shfrytëzuar rastin që ta kritikojë Qeverinë....
  Lajme18 Maj 2024
  Ish-presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta sot ka vizituar Pejën. Ai ka shpërndarë një video në Facebook me mbishkrimin “Të dashur miq, Nga...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.