×
 • Lajme
 • Lajme

  Lajçak është nisur drejt Kosovës, bllokohet në Zyrih

  FrontOnline
  15 Qershor 2020

  Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian, për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak pritej të vizitonte Kosovën ditën e sotme dhe të qëndronte deri më 18 qershor.

  Ky është avioni i parë që niset nga BE-ja drejt Tiranës, në një kohë kur Shqipëria dhe Europa përpiqen të rihapin kufijtë, mbylljes disa-javore të shkaktuar nga COVID-19.

  Lajcak dhe pasagjerët e tjerë janë duke udhëtuar nëpërmjet “Swiss Air” dhe pritja e tyre ka zgjatur prej disa orësh.

  Zyra e BE-së ka bërë të ditur se në qëndrimin e tij në Kosovë, që do të zgjasë deri më 18 qershor, Lajçak planifikon të diskutojë kushtet dhe modalitetet për një rifillim të shpejtë të dialogut, të lehtësuar dhe Bashkimi i Evropian.

  Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka thënë se Lajçak është i mirëseardhur nëse e kupton që Kosova është shtet sovran dhe i pavarur, ndërsa kryeministri Avdullah Hoti ka konfirmuar se do ta pres në takim për t’i paraqitur qëndrimin e qeverisë rreth çështjes së dialogut./euronews/

  Banorja e 13-të e BBVK rrëfen ngjarjen e frikshme që i ka ndodhur
  Nga Rubrika
  Lajme20 Shkurt 2024
  Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci me ftesë të homologut të tij të Bullgarisë, Kiril Vatev, ka marrë pjesë...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Komandanti i KFOR-it në Kosovë, Ozkan Ulutas, e ka cilësuar sulmin ndaj KFOR-it në veri më 29 maj dhe sulmin e 24...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Një cigare dyshohet të jetë shkaku i zjarrit që kaploi objektin e Shtëpisë së të Moshuarve në Prishtinë. Sipas Donat Lushakut, zëdhënës...
  Të tjera
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Delegacioni shqiptar i kryesuar nga Kryeministri Edi Rama po viziton Turqinë për takimin e Këshillit Strategjik të Nivelit të Lartë mes dy...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka përmendur tre momente që sipas tij Turqia dhe presidenti i saj, Recep Tayyip Erdogan,  nuk do...
  Vip20 Shkurt 2024
  Meriton Mjekiqi në ditën e sotme ka prishur sfidën e ‘Vëllait të Madh’. Kjo pasi ai hyri në pishinë duke dënuar kështu...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Forca të shumta policie janë stacionuar përreth Kryeministrisë, teksa mbështetësit e opozitës po protestojnë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në tubimin e...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Besa Gaxherri nga LDK-ja thotë se marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës tashmë janë të dëmtuara, madje sipas saj, edhe më...
  Sport20 Shkurt 2024
  Ish-trajneri i portierëve tek Blackburni, Steven Drench, njëherësh ish-trajner i portierit të Arsenalit, David Raya, ka thënë se duart gjigante të reprezentuesit...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.