×
 • Lajme
 • Lajme

  Kurti: Pushteti në veri s’mund të mbahet me granata – Me ekstremistët s’mund të jem vetëm demokrat

  FrontOnline
  02 Qershor 2023

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në seancën e Kuvendit të Kosovës, tha se është i vetëdijshëm që kryetarët e rinj në komunat veriore, nuk gëzojnë legjitimitet të plotë, për shkak të bojkotit të zgjedhjeve nga serbët lokalë.

  Megjithatë sipas tij, ky nuk është faji i Kosovës, por i Serbisë dhe i Listës Serbe, që pa arsye i kanë bojkotuar zgjedhjet. Kurti tha se është e vërtetë që kryetarët kanë legjitimitet të vogël, por Lista Serbe sipas tij, nuk e ka asnjë votë dhe kështu nuk gëzon fare legjitimitet.

  “Kryetarët aktualë janë larg nga legjitimiteti të plotë për shkak të daljes së ulët në zgjedhje e cila më tej është pasoj e fushatës së egër të Beogradit, dhe të veglave të tij në veri, që të bojkotohen ato zgjedhje dhe të mos konsolidohen institucionet. Jam i vetëdijshëm që dalja ka qenë 3.5% njëmend është shumë larg legjitimitetit të plotë politik. Legaliteti është aty, ligjshëmëria është aty, ata që po na kritikojnë neve nga Beogradi, që legjitimiteti qenka i vogël apo kurrfarë ata vetë nuk kanë legjitimiet. Kryetarët aktual kanë legjitmtiet të vogël, por serbët e listës serbe e kane zero”, ka thënë ai.

  Tutje ai u shpreh, se pushteti në asnjë pjesë të Kosovës, nuk mund të merret me granata e shok bomba, por me zgjedhje të lira.

  Ai theksoi se ndaj ekstremistëve, nuk mund të jetë vetëm demokrat por duhet të jetë edhe sovranist.

  “Pushteti munhd të mbahet nuk mund të merret me granata, shok bomba, e sulme ndaj KFOR-it e policisë sonë. Nuk është protestë për zgjedhje të reja, këto janë protesta me kryqin me 4 S me shkronjën ruse Z, këto janë protesta të njerëzve që e adhurojnë Millosheviqin dhe Putinin. Nuk është vetëm cështja e komunës, ndërtesat e komunës janë të republikës, nëse kryetarët e komunave nuk shkojnë aty ku duhet të shkojnë. Që nga viti 1999, ka struktura paralele, nuk mundemi të krijojmë struktura paralele strukturave paralele. Kemi bërë një mori koncesionesh kërkesave të faktorëve ndërkombëtarë, natyrisht duke na u dukur edhe të arsyeshëm, sepse faktorët ndërkombëtarë nuk na japin urdhra, japin këshilla rekomandime, disa dallojnë për shkak të kontekstit, nuk japin urdhra. Urdhrat jepen brenda shtetit tonë. Karshi demokratëve jam demokrat, karshi ekstremistëve nacionalshovenistë, nuk mund të jem vetëm demokrat, jam edhe sovranist”, ka thënë ai.

  Afër 6500 banorë të Shalës së Bajgorës përfitojnë nga rrjeti i ri
  Nga Rubrika
  Lajme30 Shtator 2023
  Senatorja amerikane Jeanne Shaheen ka reaguar pas paralajmërimeve të sotme të SHBA-së se forcat serbe kanë shtuar numrin e tyre në kufi...
  Lajme29 Shtator 2023
  Këngëtari shqiptar,Hajro Ceka është shfaqur i lumtur krah Ivica Daçiqit. Shqiptari nga Mali i Zi ka publikuar një foto me Daçiqin pas...
  Lajme29 Shtator 2023
  Sot Policia e Kosovës ka bastisur vilën e Milan Radojçiqit në Liqenin e Ujmanit. Ministri  i Punëve të Brendshme, tha se edhe nga...
  Të tjera
  Sport29 Shtator 2023
  Monza ka konfirmuar zyrtarisht nënshkrimin me Alejandro ‘Papu’ Gomez me një kontratë deri në fund të sezonit 2023-24. 35-vjeçari arrin si transferim...
  Lajme29 Shtator 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka folur me Këshilltarin për Siguri Kombëtare të presidentit të ShBA-së, Joe Biden, Jake Sullivan. Kurti e...
  Lajme29 Shtator 2023
  Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i ka thënë presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, se përgjegjësit për sulmin në Banjskë ndodhen në Serbi....
  Lajme29 Shtator 2023
  Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti, në një intervistë dhënë një mediumi në Shqipëri ka trajtuar zhvillimet e fundit në Kosovë si dhe...
  Lajme29 Shtator 2023
  Drejtori i Forumit për Marrëdhënie Etnike në Beograd, analisti Dushan Janjiq deklaroi në një intervistë në “Info Plus” në RTK, se grupi...
  Lajme29 Shtator 2023
  Ministria e Mbrojtjes e Britanisë së Madhe ka njoftuar se e ka transferuar komandën e një batalioni të ushtrisë në NATO, në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.