×
 • Opinione
 • Opinione

  Kryeministri “zhëngërlibaba” nuk shkel bubrrecat por e zhvat buxhetin e shtetit!

  Hisen Berisha
  04 Shtator 2023

  Kryeministrin Kurti, të nderuarin “zhengrelibab”, ata që u rrethojnë dhe kujdesen për propagandën dhe imazhin tij mashtrues, kanë bërë shumë të duket engjëll. Por, për një kohë të shkurtë në qeverisje na doli vet djalli.

  E vërtet se ka pasur korrupsion edhe në qeveritë tjera, por jo kaq hajni, e kaq abuzime me paranë publike.

  Përderisa, në qeveritë tjera kishte pasur korrupsion, por kishte qenë kryesisht në dëm të operatorëve ekonomike, si për shembull ishte ndarë buxheti për një projekt -5 milion euro dhe ishte fitua me 4.5 milion! Atëherë mbikëqyrësit e ndonjë zyrtar, kishte ndodhur të zhvatin 5-10%, ta detyrojnë operatorin ekonomik ta kryej projektin me 4 milion, që kryesisht ka shkua në dëm të operatorit ekonomike, por jo në dëm të buxhetit, e as të projektit.

  Ndërsa ky kryeministër, se nuk po di a ta quaj “zhengerlibaba“ apo “Ali Baba me 40 cubat” e tik, sepse dy epitetet po i shkojnë për vepër, po e dëmton buxhetin e paren publike duke e vjedh, e duke e zhvatur.

  Së fundmi “Cubja” e tij, Ministrja Nagavci bashkë me të, po i vjedhin 5-6 milion nga sigurimi i librave për fillorist, që është buxhetuar nga këta me 4.3 milion, kurse oferta nga shtëpitë botuese, ishte 4.8 milion!

  Kurse tani e rritën buxhetin mbi 6.3 për nivelin 1 deri në 5, nga 80 euro për livra , kurse 6.6 milion për nivelin 6 deri në 9, nga 30 euro, për pajisje lapsa e fletore, apo më saktë në 13 milion me shtesën!

  Nëse kemi 210 mijë nxënës, të ndarë në 110 mijë nga klasa 1 deri 5, dhe 100 mijë nga klasa 6 deri në 7, atëherë nëse nga 30 euro nuk po ma qet se kemi të bëjmë me 100 mijë nxënës, por trefishi i tyre. Pra kemi të bëjmë me vjedhje të hapur.

  “Zhengerlibab” apo “Ali Bab me cuba“, po mendon se është aq hajn i sofistikuar, sa që opozita e populli mos me e kuptua?!

  Ky e cubja tij Ministrja Nagavci – cube e “zhengerlibabes”, e anuluan tenderin me ofertën 4.8 milion, sepse kompania e lidhur me ta “Albas” nuk arriti të marr pjesë në tender.

  Kështu që, me qëllim që ajo të marr tregun e shitjes se librave në Kosovë, dhe si korrupsion, diferencën në mes të buxhetimit tuaj 4.3 ml. apo të çmimit 4.8 ml sa ofruan shtëpitë botuese në Kosovë, diferencën e buxhetimit të tyre prej 13 ml, aq sa do të kushtoj çmimi i librave tani, do ta vjedhin me kompaninë hajdute, financuesën informale, nga Shqipëria.

  Kështu, AlbinAli baba e cubat e tij, do të vjedhni atë shumë që bën diferencën në mes buxhetit 13 milion të qeverisë dhe ofertës për botimin e librave 4.3 milion.

  Ai “zhengerlibaba” apo “Ali Bab me cuba” se po e kam problem cilin epitet tia jap, sepse të dy epitetet po i shkojnë për shtati, vjedhën edhe në rezervat e shtetit në grurë, vaj e sheqer, vjedhtë bukën e popullit, vaj nuk erdhi fare, ndërsa me grurë i vjedhtë 40%.

  Sepse në kohën kur këta e blenë grurin çmimi në bursë ishte 275 euro për ton, këta e blenë me sekserin e tyre “Ridin” me 483 euro tonin.

  Do të thotë rreth 2 milion e 600 mijë, hajni i bëtë me një veprim korrupitv, në bukë të popullit.

  Kurse për litër të vajit, këta personazhet e Orwellit, me gjuhën e shifrave, provuan ti bindin qytetarët se si e kontraktuan litrën e vajit për 1.1 euro, kur gjoja litri vajit në Kosovë kushtonte afër 3,39 euro! Po çfarë rëndësie ka sa euro e kontrakton nëse vaji s’ka ardhur fare.

  Ju vodhët edhe në rrymë “Ali bab”, ja ndale operatorit të licencuar Hidrocentralin, ku e kishe rrymën me 63 euro megavatin, gjatë gjithë kohës së importit të rrymës dhe e bleve me 288 euro megavatin!

  Edhe nga kjo aferë korruptive, në ditë nga 40-50 milion, të shkuan në xhep ty e diplomatit tënd.

  Ti vodhe mbi 50 milion në kontrata një burimore, e me qindra miliona në emër të subvencioneve, grandeve e transfereve, për çka ju kam kërkuar nga foltorja e kuvendit hetim nga Prokuroria dhe Kuvendi.

  Ndalu Kryeministër me cubat e tu se ky popull nuk duron më!

  Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)
  Nga Rubrika
  Opinione26 Shtator 2023
  Nga Artan Fuga Nuk ka shqiptar që e do popullin e tij mos ndjejë dhimbje për ruajtësin e rendit vrarë nga komandoja...
  Opinione25 Shtator 2023
  Kosova mori një fitore të papritur, por të merituar, kur ishte në një ditë të keqe për shkak të lodhjes së Perëndimit...
  Opinione24 Shtator 2023
  Nga Christian Edwards Kur Rusia pushtoi Ukrainën, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian përshpejtuan kthesën e tyre drejt Serbisë. Në vend që...
  Të tjera
  Lajme26 Shtator 2023
  Sulmi terrorist në Kosovë ka ardhur për shkak të flirtimit të Perëndimit me nacionalizmin serb. Kështu u shpreh për Ditarin në A2...
  Lajme26 Shtator 2023
  Ministri i Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka thënë se plani i grupit të armatosur ishte që të zbrisnin në...
  Lajme26 Shtator 2023
  Presidentja Vjosa Osmani ka pritur në takim ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës pas ngjarjeve të fundit në vend. Takimi është...
  Lajme26 Shtator 2023
  Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti ka treguar pesë veprimet e nevojshme që duhet marrë pas sulmit terrorist ndaj Policisë së Kosovës. Hoti...
  Lajme26 Shtator 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla tha se armët që janë zënë në Banjskë janë të ushtrisë serbe. “Këso lloj armësh...
  Lajme26 Shtator 2023
  Gruaja e Stefan Nedeljkoviq njëri ka terroristët e vrarë ka folur për herë të parë pas ngjarjes së të dielës: Ajo tha...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.