×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kryeministri suedez urdhëron hetime rreth dështimit të strategjisë për Coronavirusin

  FrontOnline
  07 Korrik 2020

  Kryeministri i Suedisë, Stefan Lofven, ka dhënë urdhër për fillimin e hetimeve rreth vendimit të këtij shteti për të mos vendosur masa izoluese gjatë pandemisë pas regjistrimit të mijëra viktimave më shumë sesa vendet fqinje.

  “Kemi mijëra të vdekur”, tha kryeministri Lofven gjatë një konference për gazetarë javën e kaluar, duke pranuar se menaxhimi i situatës së pandemisë i ka vënë në pah mangësitë e Suedisë, shkruan “Business Insider”, transmeton Gazeta Express.

  “Tani pyetja është se si duhet të ndryshojë Suedia, jo nëse (duhet të ndryshojë apo jo)”, shtoi ai.

  Ndryshe nga shumica e vendeve evropiane, përfshirë shtetet fqinje, Suedia nuk ka zbatuar masa të rrepta të izolimit për ta luftuar pandeminë. Në vend të kësaj, shteti skandinav i ka lejuar bizneset të qëndrojnë të hapura dhe nxënësit të shkojnë në shkollë.

  Në maj, epidemiologu shtetëror, Anders Tegnell, e justifikoi këtë menaxhim duke thënë se shtetet që kanë vendosur izolim të rreptë kanë gjasa të pësojnë valë të madhe të përhapjes më vonë gjatë vitit, ndërsa rastet në Suedi do të jenë më të pakta.

  “Në vjeshtë do të jetë një valë e dytë. Suedia do të ketë një nivel të lartë të imunitetit dhe numri i rasteve do të jetë ndoshta goxha i ulët”, kishte deklaruar ai.

  Megjithatë, duket se strategjia e epidemiologut ka dështuar pasi të dhënat e fundit tregojnë se virusi është përhapur më shpejt që nga deklarata e Tegnellit dy muaj më parë, ndërsa është shënuar dështim për nxitjen e prodhimit të antitrupave të mjaftueshëm në komunitet për parandalimin e valës së dytë.

  Sipas një studimi të publikuar në maj, vetëm një numër i vogël i njerëzve apo 7.3 për qind kanë zhvilluar antitrupa të koronavirusit, duke hedhur dyshime për atë nëse Suedia do të mund ta arrinte imunitetin e tufës në të ardhmen e afërt.

  Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Prill 2024
  Një gjykatë në Moskë e ka refuzuar më 23 prill ankesën e gazetarit amerikan, Evan Gershkovich kundër zgjatjes së periudhës së paraburgimit...
  Bota/Rajoni23 Prill 2024
  Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) raportohet se ka arrestuar një burrë në Kharkiv i dyshuar se ka ndihmuar sulmet ajrore ruse...
  Bota/Rajoni23 Prill 2024
  SPB Tetovë njofton se është denoncuar një rast i shkeljes së heshtjes zgjedhore për zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut. Një 19-vjeçar...
  Të tjera
  Vip23 Prill 2024
  Aktorja dhe afaristja e njohur shqiptare që jeton në Zvicër Besa Rraqi Rizmani në episodin e fundit është shfaqur ne serialin e...
  Lajme23 Prill 2024
  Deputeti i pavarur, Haki Abazi, thotë se më shumë duhet fokusuar në zgjedhjet në veri të Kosovës, se sa për të shpallur...
  Lajme23 Prill 2024
  Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës i ka bërë thirrje mw 16 prill Komitetit të Ministrave që ta pranojë Kosovën si pjesëtare...
  Lajme23 Prill 2024
  Prokuroria Themelore në Prishtinë, ka njoftuar se ka inicuar rast në drejtim të veprës penale “ngacmimi seksual” ndaj profesorit të Universitetit të...
  Lajme23 Prill 2024
  Nga Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsioni për FrontOnline është deklaruar deputeti i PDK-së, Hajdar Beqa, lidhur me raportin e DASHI-it....
  Bota/Rajoni23 Prill 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, ka siguruar se nuk ka aspak plane për të zgjeruar programin e përbashkët të sigurisë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.