×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kroaci, turizëm me tenda/ Barkat dhe kampingjet shihen si rrugëdalje nga kriza

  FrontOnline
  27 Qershor 2020

  Kroacia ka kthyer sytë nga barkat dhe kampingjet në bregdetin e saj në Adriatik, 1.800 km të gjatë ndërsa po përpiqet të rikthejë në jetë sektorin e dëmtuar rëndë të turizmit.

  Pasi kufizimet e udhëtimit në BE u zbutën më herët këtë muaj, të huajt me ngadalë po kthehen ndërsa operatorët turistikë po përpiqen të shpëtojnë sezonin. Barkat dhe tendat mund të jenë kura, duke i ofruar udhëtarëve distancë sociale ndërkohë që ata relaksohen në brigjet panoramike të Kroacisë.

  “I vetëm, në një gji, në barkën tënde. Nuk ka distancim social më të mirë se ky. Edhe kampingu është i ngjashëm”.

  Industria e turizmit në Kroaci pritet të kontraktohet deri në 70 për qind për shkak të pandemisë. Dhimbja ekonomike do të jetë sfida e parë e qeverisë së re që do të zgjidhet më 5 korrik. Ndërsa zgjedhjet afrohen, kryeministri konservator Andrej Plenkovic shpreson të përfitojë pikë nga suksesi relativ i qeverisë së tij në luftën ndaj koronavirusit, deri më tani. Me 107 viktima dhe rreth 2500 raste të koronavirusit në një popullatë prej 4.2 milionë banorësh, një ndjesi e brishtë normaliteti po rikthehet ndërsa kufijtë janë të hapur tashmë për tregjet kryesore, përfshirë Austrinë, Gjermaninë dhe Slloveninë.

  Por më e rëndësishmja, sipas ekspertëve, është mbajtja e virusit nën kontroll. Pasi regjistruan vetëm pak raste që nga mesi i majit, shifrat nisën të rriteshin sërish kohët e fundit. Autoritetet kroate kanë rikthyer karantinën 14 ditore për vizitorët nga vendet fqinje të Ballkanit ku po ashtu shifrat po rriten.

  Zgjerimi i Comoditës në SHBA: “Nap Queen Sleep”, krenaria e shqiptarëve
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Blegtoria po shuhet. Vetëm vitin e fundit, numri i gjedhëve është pakësuar me 35 mijë. Nga 298 mijë lopë apo mëshqerra, të...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Autoritetet greke kanë arrestuar 13 persona pasi fishekzjarret e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Holanda po investon më shumë se 420 milionë dollarë për të prodhuar automjete luftarake të dizajnuara nga Suedia për Ukrainën. Sipas portalit...
  Të tjera
  Vip22 Qershor 2024
  Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e ka ndihmuar...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Sport22 Qershor 2024
  Ish futbollisti i njohur gjerman, Mario Basler, ka thënë fjalë të mëdha për Granit Xhakën para ndeshjes mes Zvicrës dhe Gjermanisë. Basler...
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores mbresëlënëse 3:0 ndaj Turqisë në Dortmund, trajneri i Portugalisë, Roberto Martínez, shprehu kënaqësinë e tij për paraqitjen e skuadrës dhe...
  Sport22 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord historik në Euro 2024 teksa me asistimin e bërë në golin e tretë të Portugalisë ndaj...
  Lajme22 Qershor 2024
  Gjenerali amerikan në pension, Wesley Clark, nesër do të qëndrojë në Kosovë ku do shkojë në takim në selinë e LDK-së ku...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.