Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Krasniqi: Problemi i Kosovës me Serbinë nuk është ekonomik por puro politik

  FrontOnline
  18 Gusht 2020

  Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, thotë se problemi i Kosovës me Serbinë nuk është e ekonomik, por puro politik.

  Përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, Krasniqi ka thënë se iluzionet se problemi mes dy vendeve është ekonomik nuk i ndihmojnë zgjidhjes së problemit serbo-shqiptar.

  “Kushdo që nuk e kupton këtë fakt, ai apo ata nuk kanë kuptuar asgjë, sidomos në dhjetë vitet e fundit. Problemi i Kosovës nuk është ekonomik, por puro politik. Iluzionet se problemi mes Kosovës e Serbisë është ekonomik nuk i ndihmojnë zgjidhjes se problemit serbo-shqiptar. Në rastin konkret, iluzionet krijojnë probleme të reja. E problemet e reja nuk i duhen askujt”, ka shkruar Krasniqi,.

  Sipas Krasniqit, të dy vendeve u duhet një marrëveshje që e pranojnë realitetin, Republikën e Pavarur të Kosovës në kufijtë e vitit 1974, në të cilët edhe është shpallur pavarësia.

  Shkrimi i plotë i Krasniqit në Facebook:

  Shkurt:

  PROBLEMI I KOSOVËS ME SERBINË NUK ËSHTË EKONOMIK

  Kushdo që nuk e kupton këtë fakt, ai apo ata nuk kanë kuptuar asgjë, sidomos në dhjetë vitet e fundit. Problemi i Kosovës nuk është ekonomik, por puro politik.

  Iluzionet se problemi mes Kosovës e Serbisë është ekonomik nuk i ndihmojnë zgjidhjës se problemit serbo-shqiptar. Në rastin konkret, iluzionet krijojnë probleme të reja. E problemet e reja nuk i duhen askujt.

  Vendeve e kombeve tona ju duhet marrëveshja që pranon realitetin e ri -Republikën e Kosovës në kufijtë e njohur të vitit 1974, në kufijtë që është shpallur Pavarësia e Kosovës!

  Problem në vete në rastin tonë është bashkëfajsia e Kosovës ma atë të Serbisë?!

  Kështu zgjidhja e problemit nuk ndihmohet, përkundrazi ndërlikohet.

  Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…
  Nga Rubrika
  Lajme09 Qershor 2023
  Se ka krisje mes raporteve Kosovë – SHBA, nuk e mohon as deputeti Xhavit Haliti. Ai për Front Online thotë që shteti...
  Lajme09 Qershor 2023
  Deputeti Xhavit Haliti në një prononcim për Front Online thotë se marrëveshjet që janë nënshkruar në Bruksel e Ohër nuk janë lojë...
  Lajme09 Qershor 2023
  Gjatë vizitës në Kosovë ditë më parë i dërguari amerikan, për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka deklaruar se e premtja është afati...
  Të tjera
  Sport09 Qershor 2023
  Përzgjedhësi i Përfaqësueses së Kosovës, Alain Giresse ka folur rreth të gjitha temave që përfshijnë kampin dardan në një konferencë për media...
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ndodhet në Sochi, ku dhe u takua me homologun dhe aleatin e tij bjellorus Alexander Lukashenko. Pas...
  Lajme09 Qershor 2023
  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, priti sot në takim lamtumirë shefin e EULEX-it, Ambasadorin Lars-Gunnar Wigemark. Në takimin me Ambasadorin...
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Gruaja e njohur si “Nostradamusi nga Ballkani”, Baba Vanga bëri një parashikim të ashpër për përdorimin e armëve të shkatërrimit në masë...
  Lajme09 Qershor 2023
  I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak, pas përfundimit të vizitave në Kosovë dhe Serbi, e ka informuar...
  Lifestyle09 Qershor 2023
  E hëna duket se është ditë e keqe për zemrën tuaj, sipas një studimi të ri nga Fondacioni Britanik i Zemrës. Lloji...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.