×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kongresi amerikan debaton për reformën në polici

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Reformat në polici do të jenë sot në qendër të vemendjes së Kongresit amerikan.

  Republikanët e Senatit, ku ata kanë shumicën, do të paraqesin planet për trajtimin e pabarazive racore në zbatimin e ligjit ndërsa demokratët që kanë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve do të dalin me propozimet e tyre për reforma edhe më të mëdha, raporton VOA.

  Më shumë se tre javë pas vrasjes së afrikano-amerikanit George Floyd në arrest policor, që u bë shkak për protesta në mbarë vendin, senatori Tim Scott, republikani i vetëm afrikano-amerikan në Senat, pritet të propozojë një projektligj që dekurajon përdorimin e teknikave policore të shtrëngimit të qafës, kërkon nga departamentet e policisë të japin më shumë informacion mbi përdorimin e forcës dhe urdhrat e gjykatës për të hyrë pa trokitur në shtëpitë e personave të dyshuar.

  Projektligji po ashtu inkurajon përdorimin e kamerave trupore dhe trainim më të mirë të policisë.

  Demokratët ndërkaq kanë në plan të paraqesin një projekt-ligj në Komisionin e Dhomës së Përfaqësuesve për Gjyqësorin, që ndalon shtrëngimin e qafës, vendos standarde më të rrepta për përdorimin e forcës vdekjeprurëse dhe ua bën më të lehtë viktimave dhe familjeve të tyre të padisin policinë.

  Dje, Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump nënshkroi një urdhër ekzekutiv për reformat në polici.

  Ai tha se kjo do të inkurajojë departamentet e policisë “të miratojnë standardet më të larta profesionale për t’u shërbyer komuniteteve të tyre”.

  COMODITA, aset kontribues në Kosovë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mbështetja e Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë nuk përfshin dërgimin e trupave evropiane ose të NATO-s atje, tha të martën...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se ka mbërritur sot në Arabinë Saudite për të zhvilluar bisedime me Princin e Kurorës, Mohammed bin...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mediat kanë nisur të përmendin shpesh së fundmi sesi më të pasurit e botës po përgatiten për fundin e botës, duke shtuar...
  Të tjera
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Suedia pritet të bëhet zyrtarisht anëtare e NATO-s në ditët apo javët në vazhdim, pasi të hënën dha miratimin edhe vendi i...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Kancelari gjerman Olaf Scholz tha sot se vendet europiane dhe anëtarët e NATO-s nuk do të dërgojnë trupa në Ukrainë. “U diskutua...
  Ekonomi27 Shkurt 2024
  Në Bruksel ka përfunduar takimi i përbashkët mes ekspertëve financiarë të Kosovës dhe Serbisë, nën ndërmjetësimin e emisarit evropian për dialogun, Mirosllav...
  Sport27 Shkurt 2024
  Presidenti i Napolit, Aurelio De Laurentiis ka një arsye të vërtetë për shqetësim pasi klubi duket se do të humbasë mbi 100...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Spanja ka hedhur poshtë propozimin francez për të dërguar trupa në Ukrainë dhe dëshiron që ndihma të kufizohet në dërgimin e më...
  Sport27 Shkurt 2024
  Kylian Mbappe hyri në Instagram për të ndarë foto të kohës së tij në qytetin e Barcelonës, ku kaloi ditët e pushimit...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.