Bota/Rajoni

Kjo fabrikë gjermane ka 1.553 puntorë me COVID-19

Kjo fabrikë gjermane ka 1.553 puntorë me COVID-19
10:25 | 23 Qershor 2020

Fabrika gjermane Tonnies ka njoftuar se 1.553 puntorë të saj kanë testuar pozitiv për COVID-19.

Rrethi i Gutersloh në shtetin gjerman të North Rhine-Westphalia të Gjermanisë ka njoftuar se 1.553 punëtorë në fabrikën gjigande të përpunimit të mishit Tonnies kanë kontraktuar koronavirusin, raporton Reuters.

Bllokimi i rrethit është ende në diskutim. Kryeministri i North Rhine-Westphalia do të zhvillojë një konferencë shtypi në orën 10:30 të mëngjesit në ora lokale.

Përhapja ka shkaktuar mbylljen e qendrave të kujdesit ditor dhe shkollave në rajon dhe Instituti Robert Koch, një organ i shëndetit publik.

Kjo është një nga disa fabrika të përpunimit të mishit që tani përballen me shqyrtim pasi shpërthimet e koronavirusit nxorën në pah kushtet e dobëta të punës dhe të jetesës me të cilat përballen shumë punëtorë të huaj të industrisë.

Banori/banorja i/e dhjetë: Jeta të ofron njerëz të këqij, por unë ua gjej vendin

Të tjera