×
 • Hulumtime
 • Hulumtime

  Këta janë sektorët ku pastrohen paratë në Ballkan, 2 miliardë € korrupsioni në prokurim publik

  FrontOnline
  14 Maj 2021

  Rreth 7 miliardë € shpenzohen brenda vitit në aktivitete të prokurimit publik në vendet e Ballkanit Perëndimor, prej të cilave rreth 2 miliardë euro “avullohen” për shkak të korrupsionit.

  Kështu thuhet në raportin e fundit të Iniciativës Globale Kundër Krimit të Organizuar Ndërkombëtar që është botuar ditë më parë me titull: Analiza e flukseve të njerëzve, drogës dhe parave në Ballkanin Perëndimor.

  Sipas këtij raporti, të ardhurat nga korrupsioni tentohet të pastrohen në ekonominë legale.

  “Pastrimi i parave në shuma më të vogla të të ardhurave të paligjshme shpesh nis me bizneset që përdorin para të gatshme si: Baret dhe restoranet, pikat e karburanteve dhe kompanitë e taksive.

  Këto të fundit janë një mjet i popullarizuar për pastrim të parave në Ballkanin Perëndimor”, bëhet e ditur në këtë raport transmeton Front Online.

  Sa i përket mundësisë së pastrimit të parave nga kompanitë e taksive, sipas raportit, kjo ndodhë pasi që është e pamundur të matet me saktësi nga autoritetet numri i udhëtarëve që transportohet në baza mujore dhe vjetore.

  “Kompanitë e taksive mund të deklarojnë se që kanë transportuar më shumë pasagjerë se sa që bëjnë realisht, për të cilën gjë paguajnë edhe taksa dhe në këtë mënyrë me lehtësi pastrojnë para”, potencohet në raport.

  Këtu përmenden edhe statistika të numrit të madh të bizneseve të regjistruara në Kosovë që kryejnë shërbime të autotaksive, ku nga 160 mijë biznese sa janë gjithsej të regjistruara në Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë në Kosovë, më shumë se 11 mijë biznese kryejnë shërbime të autotaksive në vend.

  Përderisa shumë kompani të tilla kanë në shfrytëzim markat më të reja të veturave për transport të pasagjerëve.

  Përpos sektorëve të lartëpërmendur, pastrimi i parave bëhet edhe në ndërtim dhe patundshmëri, në të cilin sektor kanë qarkulluar miliarda euro, ku janë involvuar edhe familjarë të elitës politike në Kosovë./Front Online/

   

  Për Stresin, Xhuli është spiune (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Hulumtime05 Shtator 2023
  Një tjetër veturë luksoze e tipit “Audi A7”, që dikur ishte në pronësi në Hysri Peqanit (Burdushit), i është dhënë për shfrytëzim...
  Hulumtime05 Shtator 2023
  Tri vetura iu konfiskuan nga shteti. Një xhip Range Rover, një Renault Megane RFB dhe një Audi A7 janë veturat luksoze që...
  Hulumtime16 Gusht 2023
  Zyrtarët shtetërorë po e rrisin luksin nga viti në vit nën udhëheqjen e Albin Kurtit, ndonëse ky i fundit e kishte premtuar...
  Të tjera
  Vip06 Dhjetor 2023
  Kantautori nga Shqipëria, Alban Skënderaj ka publikuar projektin më të ri muzikor. Artisti i njohur ka lansuar kolonën zanore të filmit të...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ministria e Shëndetësisë e Rumanisë ka shpallur epidemi të fruthit në nivel kombëtar pas rritjes alarmante të rasteve në të gjithë vendin....
  Sport06 Dhjetor 2023
  Manchester United pret Chelsean në “Old Trafford” në kuadër të javës së 15-të të Ligës Premier. Djajtë e Kuq po kalojnë formë...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Presidenti Recep Tayyip Erdogan paralajmëroi Izraelin të mërkurën kundër “ndjekjes së anëtarëve të Hamasit në Turqi”. Dhe nëse Izraeli provon një gjë...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës (PK) ka konfiskuar të mërkurën një motobarkë, e cila dyshohet të jetë pronë e Milan Radoiçiqit, i cili dyshohet...
  Sport06 Dhjetor 2023
  Newcastle mund t’i bllokohet transferimi i David de Geas nga Liga Premier. Magpies duan ta transferojnë ish-portierin e Manchester United pasi numri...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.