×
 • Lajme
 • Hulumtime
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Përparim Rama, kryetari që dështoi keq me investime kapitale (Raporti)

  FrontOnline
  03 Prill 2024

  Komuna e Prishtinës e cila drejtohet nga Përparim Rama si dhe ajo e Fushë Kosovës që drejtohet nga Burim Berisha janë në fund të listës sa i përket shpenzimit të buxhetit për investime kapitalë gjatë vitit 2023.

  Bazuar në dokumentet e siguruara nga Front Online shihet se komuna e Prishtinës gjatë vitit që lamë pas për investime kapitale ka shpenzuar vetëm 42 % të buxhetit që ka pasur në dispozicion, deri sa komuna e Fushë Kosovës ka shpenzuar 41 % të buxhetit të dedikuar për investime kapitale, raporton Front Online.

  Me realizim të buxhetit për investime kapitale qëndrojnë keq edhe tre komunat veriore Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok ku gjatë vitit që lamë pas asnjë cent nuk e kanë shpenzuar për investime kapitale.

  Jo mirë me shpenzim të buxhetit për investime kapitale gjatë vitit 2023 nuk qëndron as komuna e Gjilanit e cila ka shpenzuar vetëm 79 %, komuna e Hani Elezit me  72 %, Kamenicës me 75 %, Mitrovicës më 76 %, Junikut me 77 % si dhe Prizreni me 78 %, raporton Front Online.

  Obiliqi kampion

  Prej komunave Shqiptare komuna e Obiliqit është kampion sa i përket shpenzimit të buxhetit për investime kapitale, ku gjatë vitit që lamë pas sipas dokumenteve të siguruara nga Fron Online shihet se e ka shpenzuar 100 %. Po ashtu buxhetin prej 100 % për qind për investime kapitale e ka shpenzuar edhe komuna e Mitrovicës veriore si dhe komuna e Parteshit, raporton Front Online.

  Komuna e Ferizajt, ajo e Rahovecit dhe Malishevës sipas të dhënave të siguruar shihet se gjatë vitit që lamë pas kanë realizuar 99 % të buxhetit të paraparë për investime kapitale. Komuna e Skenderajt me 96 % të buxhetit të realizuar për investime kapitale është e shtata në listë, deri sa Peja me 95 % të buxhetit të shpenzuar për investime kapitale është në vendin e tetë në listën e siguruar nga Front Online.

  Me shpenzim të buxhetit për investime kapitale qëndron  mirë edhe komuna e Mamushës me 95 %, komuna e Deçanit me 95 %, komuna e Vitisë me 94%, komuna e Shtimjes me 91 %, si dhe komunat e Drenasit, Istogut dhe Vushtrrisë me nga 90 %.

   

   

   

  Banori/banorja i/e dhjetë: Jeta të ofron njerëz të këqij, por unë ua gjej vendin
  Nga Rubrika
  Lajme14 Prill 2024
  Irani ka kërcënuar çdo vend i cili i mundëson Izraelit që përmes hapësirës së tyre ajore të kryejnë sulme ndaj Iranit. Paralajmërimi...
  Lajme13 Prill 2024
  Ish- kryeinspektori AKI-së, Burim Ramadani menjëherë pas nisjes së dronëve iranian drejt Izraelit u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që gjenden...
  Lajme13 Prill 2024
  Irani ka nisi një sulm ndaj Izraelit, duke i përdorur dhjetëra dronë, raporton Front Online. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se Izraeli...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Mediat izraelite kanë njoftuar se Irani ka nisur dronë drejt Izraelit. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi i Forcave Mbrojtëse të Izraelit, Daniel...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Autoriteti Rregullator i Aviacionit Civil Jordanez ka njoftuar të shtunën se hapësira ajrore e vendit do të mbyllet përkohësisht për të gjithë...
  Lajme13 Prill 2024
  Në organizimin e aktivisteve të shoqërisë civile nga Ferizaj së bashku me përfaqësues nga Komuna e Ferizajt, Policia e Kosovës, përfaqësues nga...
  Lajme13 Prill 2024
  Me qëllim të marrjes së propozimeve vërejtjeve dhe rekomandimeve, Komisioni parlamentar për media, mbajti në Pejë dëgjim publik për projektligjin për KPM-në....
  Lajme13 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar perseri pas vrasjes së Erona Coklit, 21-vjeçares, nga ish-bashkëshorti i saj në Ferizaj dje, në...
  Lajme13 Prill 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka marrë pjesë në Forumin e Delfit në Greqi. Ai aty ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.