×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kap peshkun gjigant prej 22 kg, burri zbulon pse nuk do ta hajë!

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Një peshkatar nga Australia ka kapur një peshk të llojit “Perandori i kuq”, i cili peshonte 22 kilogramë dhe ishte 104 centimetra i gjatë.

  Pas një “lufte” gati 20-minutëshe me peshkun, ai arriti ta ngjiste në kuvertën e varkës peshkun gjigant.

  Ai u shpreh se: “Kam peshkuar në këto ujëra për 30 vite dhe më i madhi që kam kapur para këtij ka qenë një peshk 19 kilogramë.
  Nuk dua ta konsumoj këtë peshk dhe po planifikoj që t’ua dhuroj shkencëtarëve në mënyrë që të zbulojnë se si ka jetuar për kaq gjatë”,

  Ai tha se shkencëtarët mund të zbulojnë moshën e peshkut duke hequr një kockë në kafkën e tij dhe duke numëruar unazat e kalcifikuara brenda.

  Peshkatari tha që nuk donte që peshqit e mëdhenj të humbnin dhe shpresonte që studimi të mund të ndihmonte për të zbuluar më shumë rreth specieve të “perandorit të kuq”.

  Është koha të shijojmë çokollatën më të mirë..
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni ka zgjedhur ekranin e RAI 3 për ta mbrojtur homologun e saj shqiptar, Edi Ramë përballë sulmeve...
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Rebelët Houthi të Jemenit kanë thënë se kanë nisur sulmet ndaj tre anijeve në Oqeanin Indian dhe Detin e Kuq. Ata thanë...
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Koreja e Veriut ka thënë të hënën se kanë dështuar përpjekjet e saj për ta dërguar një satelit tjetër spiun në orbitë....
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2024
  Janë bërë një vit prej kur katër kryetarët kanë marr detyrat e tyre në katër komunat veriore të Kosovës. Lulzim Hetemi, Ilir...
  Lajme27 Maj 2024
  Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci ka thënë se avancimi i statusit të Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s është një...
  Lajme27 Maj 2024
  Asambleja Parlamentare e NATO-s e ka miratuar të hënën rekomandimin për avancim të statusit të Kosovës nga anëtare vëzhgues në anëtare të...
  Sport27 Maj 2024
  Ermal Krasniqi është vetëm një hap larg transferimit te Sparta Praga. Reprezentuesi i Kosovës që është aktualisht pjesë e Rapid Bukureshtit, do...
  Lajme27 Maj 2024
  Ramush Haradianj, kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), ka pretenduar të hënën se kryeministri i Kosovës Albin Kurti “është i...
  Lajme27 Maj 2024
  Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, ka thënë se nuk do të këtë përparim të Kosovës dhe Serbisë drejtë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.