×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  “Jemi me Greqinë”, Gjermania paralajmëron Turqinë

  FrontOnline
  25 Gusht 2020

  Gjermania i bëri thirrje urgjente Greqisë dhe Turqisë të zgjidhin mosmarrëveshjen e tyre mbi pretendimet për të drejtën për të shfrytëzuar burimet natyrore në ujërat e Mesdheut lindor, duke paralajmëruar rrezikun e një konfrontimi ushtarak.

  “Mesazhi i parë është se Gjermania dhe i gjithë Bashkimi Evropian është në solidaritet të fortë me Greqinë. Mesazhi i dytë po ashtu i rëndësishëm është se na duhen urgjentisht shenja të uljes së tensioneve dhe gatishmëri për dialog. Situata aktuale në Mesdheun lindor është bërë shumë e rrezikshme dhe incidenti më i vogël mund të çojë në një katastrofë e cila nuk mund të jetë në interes të askujt, veçanërisht një konfrontim ushtarak midis partnerëve të NATO-s dhe fqinjëve. Një zgjidhje detyruese dhe paqësore e mosmarrëveshjes përfundimisht do të arrihet vetëm përmes bisedimeve të drejtpërdrejta midis Greqisë dhe Turqisë”, tha Heiko Mass, Ministër i Jashtëm i Gjermanisë.

  Gjermania mban presidencën e radhës të BE-së dhe ministri gjerman, pas ndalesës në Athinë, do të udhëtojë edhe drejt Ankarasë.

  Ndërsa gjatë javës pritet edhe një takim mes ministrave të jashtëm të BE-së, të cilët do të diskutojnë për tensionet në Mesdheun Lindor.

  Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian deri më tani e kanë mbështetur Greqinë, por vendet e BE-së duket se kanë qëndrime të ndryshme për një kërkesë të Athinës për të vendosur sanksione ndaj Turqisë.

  Një ditë më parë, Presidenti i Turqisë Erdogan akuzoi Greqinë se po “rrezikon sigurinë lundruese të të gjitha anijeve në rajon” dhe paralajmëroi se qëndrimi i saj ndaj ligjit ndërkombëtar e kishte shtyrë Greqinë “në një kaos nga i cili nuk mund të largohet lehtë”.

  Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo vizitë në KEDS
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Alexei Navalny do të varroset të premten në Moskë, mes masave të rrepta sigurie, dy javë pas vdekjes së tij të papritur...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  43 persona kanë mbetur të vdekur pasi një zjarr shpërtheu në një ndërtesë shumëkatëshe në Bangladesh. Sipas mediave lokale, zjarri filloi në...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Të shtëna me armë zjarri ka pasur sonte në Koplik të Shqipërisë, nga ku ka mbetur i plagosur një person i moshës...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Sot parashikohet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale me diell, ku priten edhe reshje lokale shiu, të cilat në...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Të shtëna me armë zjarri ka pasur sonte në Koplik të Shqipërisë, nga ku ka mbetur i plagosur një person i moshës...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Mungesa e fuqisë punëtore – të tjera apo dhe pa kualifikime – po pengon kryesor ekonomik në Gjermani . Sipas Ministrit Federal...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Për të premten parashikohet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale me diell, ku priten edhe reshje lokale shiu, të...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka treguar arsyen se pse nuk mori pjesë në samitin për Ukrainën që u mbajt në Tiranë....
  Sport29 Shkurt 2024
  Zinedine Zidane ka refuzuar mundësinë për të menaxhuar Manchester United, sipas asaj që raportojnë mediat në Angli. Legjenda franceze nuk ka qenë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.