×
Etiketë: turqinë
Bota/Rajoni25 Shtator 2020
Djali i kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis ditën e sotme ka filluar ushtrinë në kufi me Turqinë. Mësohet se 22 vjeçari do të shërbejë për 1 vit në Alexandopouli, në kufirin tokësor greko-turk në verilindje. Lexo...
Bota/Rajoni20 Shtator 2020
Turqia qendrore u godit sonte nga një tërmet i fuqishëm prej 5.1 ballësh. Banorët e rajonit të Nidge të frikësuar lëshuan banesat e tyre dhe dolën në rrugë për t’i shpëtuar goditjeve tjera eventuale. Ata...
Bota/Rajoni10 Shtator 2020
Në kohën kur në selinë e Nato-s bëhen përpjekje për të përafruar qëndrimet mes palëve, Greqia i kërkoi Bashkimi Europian t`i vendosë Turqisë sanksione të ashpra, nëse nuk largon anijet eksploruese dhe ato ushtarake nga...
Bota/Rajoni10 Shtator 2020
Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, ka bërë një përpjekje të fundit për të shmangur përplasjen me Turqinë për hapësirat detare në Mesdheun Lindor. Përmes një opinioni të publikuar në tri nga mediat kryesore në botë,...
Lajme10 Shtator 2020
Teksa tensionet mes Turqisë dhe Greqisë sa i përket kufirit detar vijojnë të jenë të larta, shefi i qeverisë së Athinës Kyriakos Mitsotakis, në një shkrim për mediat ndërkombëtare “Le Monde”, “The Times” dhe “Frankufurter...
Bota/Rajoni10 Shtator 2020
Analistët grekë kanë paralajmëruar se qëndrimi i Athinës është mjaft problematik, në kulmin e tensioneve të vazhdueshme me Ankaranë në Mesdhe. Ai argumenton se Greqia mund të humbasë një luftë të mundshme me Turqinë, duke...
Bota/Rajoni25 Gusht 2020
Gjermania i bëri thirrje urgjente Greqisë dhe Turqisë të zgjidhin mosmarrëveshjen e tyre mbi pretendimet për të drejtën për të shfrytëzuar burimet natyrore në ujërat e Mesdheut lindor, duke paralajmëruar rrezikun e një konfrontimi ushtarak....
Bota/Rajoni16 Gusht 2020
Turqia mori një paralajmërim tjetër nga BE sot pas njoftimit se anija e saj kërkimore Yavuz do të vazhdojë operacionet në ujërat e diskutueshme të Mesdheut. Anija Yavuz do të shoqërohet nga tre anije të...
Lajme13 Gusht 2020
Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi sot ka pritur në takim Ambasadorin e Turqisë në Kosovë, Çağrı Sakar. Sipas komunikatës ministrore, gjatë këtij takimi, ministri Selimi ka falënderuar Ambasadorin Sakar për mbështetjen që ka ofruar shteti...
Bota/Rajoni04 Gusht 2020
Një tërmet me fuqi 5.7 ballë sipas Rihterit ka goditur sot krahinën Malatya në Turqinë juglindore, sipas Institutit për Kërkime të Tërmetit dhe Observatoriumi Kandili. Tërmeti ndodhi në një thellësi prej pesë kilometrash, raporton Reuters....
Bota/Rajoni31 Korrik 2020
Zëdhënësi i Qeverisë së Greqisë, Stelios Petsas, njoftoi se ashtu sikurse kanë bërë me Italinë, dëshirojnë të bisedojnë me Turqinë çështjen e kufizimit të territoreve të juridiksionit detar. Në një konferencë të zakonshme për shtyp...
Bota/Rajoni02 Korrik 2020
Sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo ka prekur në fjalën e tij debatin turk të kthimit të muzeumit historik Hagia Sofia përsëri në një xhami. “SHBA ka vënë re se një ndryshim në statusin e...
Bota/Rajoni28 Qershor 2020
Një tërmet i fortë me magnitudë 5.6 ballë ka rënë në Muglla të Turqisë, tërmeti madje është ndjerë edhe në disa ishuj të Greqisë. Sipas zyrtarëve turq deri më tani nuk ka pasur raportime për...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.