Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Japonia po përballet me një valë tjetër të coronavirusit, por “kjo valë e tretë” është shumë më ndryshe

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Një valë tjetër e COVID-19 duket se po merr vrull në Japoni, por një numër i madh i rasteve asimptomatike krahasuar me shpërthimet dhe transmetimet e mëparshme që ndodhin në familje dhe vendet e punës po i detyrojnë zyrtarët të rishikojnë mënyrën se si ata të gjurmojnë infeksionet e grupeve dhe është duke forcuar nevojën për një test gjithëpërfshirës.

  Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, autoritetet regjistruan 1.660 raste të reja të coronavirusit të ri të enjten – duke kaluar rekordin e mëparshëm të 1.597 infeksioneve të regjistruar më 7 gusht – pas ngritjeve në prefekturat Hokkaido, Tokyo, Kanagawa, Aichi, Hyogo, Ibaraki dhe Osaka, ndër të tjera.

  “Qeveria qendrore po punon me guvernatorët komunalë për të parandaluar një rritje shpërthyese të infeksioneve të reja”, tha kryeministri Yoshihide Suga të premten në mëngjes.

  Suga këmbënguli që, në këtë moment nuk kishte nevojë që kombi të shpallte një gjendje të jashtëzakonshme, ose që bashkitë e zgjedhura të hiqeshin nga fushata Go To Travel, një program i vazhdueshëm qeveritar i krijuar për të stimuluar udhëtimet e brendshme.

  COVID-19 u zbulua për herë të parë në Japoni në janar dhe valët e para dhe të dyta arritën kulmin në prill dhe korrik, përkatësisht, sipas ministrisë së shëndetësisë.

  Njerëzit e moshuar në të 70-at dhe 80-at e tyre përbënin një pjesë të madhe të infeksioneve gjatë valës së parë, ndërsa vala e dytë përbëhej kryesisht nga të rinj në të 20-at dhe 30-at e tyre – për shkak të infeksioneve të grupeve që kryesisht gjurmoheshin në bare, klube të natës dhe çfarë zyrtarët pastaj u referuan si “destinacione të natës”.

  Rritja e vazhdueshme e infeksioneve që filloi në fund të tetorit, megjithatë, i ngjan një shpërthimi të një natyre krejt tjetër, shkruan Japan Times, përcjell Telegrafi.

  “Situata është më e komplikuar tani sepse infeksionet e grupeve po ndodhin më gjerësisht në pjesë të ndryshme të shoqërisë dhe më thellë brenda komuniteteve specifike”, ka thënë Koji Wada, një profesor në Universitetin Ndërkombëtar të Shëndetit dhe Mirëqenies.

  Sipas Wada, i cili është anëtar i nënkomitetit të qeverisë për coronavirus, masat më proaktive dhe bashkëpunimi më i madh midis qeverisë qendrore dhe drejtuesve komunalë nevojiten për të përmirësuar metodat e gjurmimit të grupeve.

  “Kjo mund të jetë vala e tretë, ose mund të jetë ‘prodhim’ i valës së parë të madhe”, tha ai.

  Dhe ndërsa moti i dimrit afrohet, zyrtarët shqetësohen se temperaturat më të ftohta do t’i shtyjnë njerëzit brenda në hapësira më të ngushta me ventilim të dobët, ku virusi mund të përhapet më lehtë.

  KEDS e KESCO, përmes aktiviteteve të shumta, i bashkohen fushatës kundër Dhunës me Bazë Gjinore
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  NATO ka kritikuar Rusinë për retorikën e saj bërthamore “të rrezikshme dhe të papërgjegjshme” lidhur me vendosjen e mundshme të armëve bërthamore...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me jetë që i merr. Trajkoviq në Podcastin “Snaga Uma” (Fuqia e mendjes) tha...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Departamenti amerikan i Mbrojtjes tha se nuk ka indikacione se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore, pasi Moska njoftoi se do...
  Të tjera
  Vip26 Mars 2023
  Janë për dy vite që nga ikja nga kjo botë e humoristit të njohur, Rasim Thaçi-Cima. Cima, u mund nga COVID 19-të,...
  Lajme26 Mars 2023
  Ish kryenegociatorja e dialogut, Edita Tahiri, ka thënë se Kurti ka ardhur në pushtet duke përmendu bashkimi kombëtar, ndërsa tani po e...
  Sport26 Mars 2023
  Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me Kombëtaren e Gjermanisë në miqësoren kundër Perusë të zhvilluar të shtunën mbrëma. Gjermania...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  NATO ka kritikuar Rusinë për retorikën e saj bërthamore “të rrezikshme dhe të papërgjegjshme” lidhur me vendosjen e mundshme të armëve bërthamore...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me jetë që i merr. Trajkoviq në Podcastin “Snaga Uma” (Fuqia e mendjes) tha...
  Lajme26 Mars 2023
  Si pasojë e vetaksidentit në afërsi te Rrethi në Prishtinë, një person ka pësuar lëndime trupore. Personi i lënduar është dërguar për...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.