×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Izraeli shkatërron pllakën me flamurin turk në të, në Jerusalem

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Autoritetet izraelite të mërkurën shkatërruan një pllakë me një flamur turk në të në Jerusalem.

  Sipas DailySabah, përcjell Telegrafi, pllaka u vendos nga Turqia pas një projekti restaurimi në një varrezë në lindje të Jerusalemit, për të shënuar kontributin e Turqisë në këto anë.

  Po sipas mediumit turk, marrëdhëniet midis Turqisë dhe Izraelit kanë shënuar “rënie” në mënyrë drastike në vitin 2010 pasi 10 aktivistë u vranë pas një sulmi detar izraelit në një anije të ndihmës turke, Mavi Marmara, në rrugë për të ofruar ndihmë humanitare në Rripin e bllokuar të Gazës.

  Siç thekson DailySabah, ngjarja shkaktoi një krizë të paparë pas dekadash marrëdhëniesh paqësore turko-izraelite.

  Ndryshe, zyrtarët turq vazhdojnë të kritikojnë politikat e Izraelit rreth Palestinës, përfshirë rreth vendbanimeve në Bregun Perëndimor dhe Jerusalemin dhe situatën humanitare në Gaza.

  Vlera Devolli bashkë me liderin e CDU-së në promovimin e Sara Rosner
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi. Politikanja...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Izraeli ende nuk e ka shkatërruar Hamasin, edhe pse është zotuar për këtë. Të paktën 5 mijë militantë të Hamasit janë vrarë,...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Frika e përhapjes së sulmeve terroriste në Europë mbetet e lartë. Zyrtarja e BE-së Ylva Jahonsson ka theksuar se situata është shqetësuese...
  Të tjera
  Sport05 Dhjetor 2023
  Julen Lopetegui ka refuzuar një ofertë luksoze nga klubi arab Al-Ittihad që do ta bënte atë njërin ndër trajnerët më të pagua...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e Big Brother VIP Kosova, Linda ka pasur një përplasje të ashpër me Bucin. “Edona është ‘queen’ për ty”, ka qenë...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova Santiana dhe Ylli kanë biseduar me njëri-tjetrin. Santiana iu ka drejtuar Yllit duke i thënë se...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Ylli ka biseduar me Santianën. Derisa po bisedonin Ylli i kërkoi Ganiut të mos i pengoi. Ganiu i ka thënë Yllit “ti...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Frika e përhapjes së sulmeve terroriste në Europë mbetet e lartë. Zyrtarja e BE-së Ylva Jahonsson ka theksuar se situata është shqetësuese...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka bërë të ditur se Italia ka dislokuar trupa shtesë të tyre në Kosovë. KFOR-i...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.