Bota/Rajoni

Izraeli shkatërron pllakën me flamurin turk në të, në Jerusalem

Izraeli shkatërron pllakën me flamurin turk në të, në Jerusalem
15:08 | 24 Qershor 2020

Autoritetet izraelite të mërkurën shkatërruan një pllakë me një flamur turk në të në Jerusalem.

Sipas DailySabah, përcjell Telegrafi, pllaka u vendos nga Turqia pas një projekti restaurimi në një varrezë në lindje të Jerusalemit, për të shënuar kontributin e Turqisë në këto anë.

Po sipas mediumit turk, marrëdhëniet midis Turqisë dhe Izraelit kanë shënuar “rënie” në mënyrë drastike në vitin 2010 pasi 10 aktivistë u vranë pas një sulmi detar izraelit në një anije të ndihmës turke, Mavi Marmara, në rrugë për të ofruar ndihmë humanitare në Rripin e bllokuar të Gazës.

Siç thekson DailySabah, ngjarja shkaktoi një krizë të paparë pas dekadash marrëdhëniesh paqësore turko-izraelite.

Ndryshe, zyrtarët turq vazhdojnë të kritikojnë politikat e Izraelit rreth Palestinës, përfshirë rreth vendbanimeve në Bregun Perëndimor dhe Jerusalemin dhe situatën humanitare në Gaza.

NimiTV ofron 30% zbritje për Black Friday

Të tjera