×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ish liderët botërore: Koronavirus po përdoret për të minuar demokracitë

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Nga Luke McGee, CNN

  Përhapja e Covid-19 ka alarmuar qeveritë në të gjithë globin, të cilët po përdorin krizën për t’u mbyllur gojën kritikëve, sipas një letre të nënshkruar nga më shumë se 500 ish-udhëheqës botërorë.

  Letra, e shkruar nga Instituti i Demokracisë me qendër në Stokholm nënvizon faktin se në vazhdën e krizës, si qeveritë autoritare, ashtu dhe ato të zgjedhura demokratike, në të gjithë botën, kanë përdorur fuqitë emergjente për të arrestuar protestuesit duke mos respektuar normat demokratike, shkruan abcnews.al

  Në letër shkruhet: “Regjimet autoritare po përdorin krizën për t’u mbyllur gojën kritikëve dhe për të forcuar kontrollin e tyre politik. Por edhe disa qeveri të zgjedhura në mënyrë demokratike  po luftojnë pandeminë duke shfrytëzuar fuqitë emergjente që kufizojnë të drejtat e njerëzve dhe forcojnë mbikëqyrjen e shtetit pa marrë parasysh kufizimet ligjore, parlamentare apo afatet kohore për rivendosjen e rendit kushtetues.

  “Gazetarët po arrestohen, minoritetet  po vriten dhe  popullata më e prekshme po përballet me rreziqe alarmante të reja pasi bllokimet ekonomike po  shkatërrojnë strukturën e shoqërive kudo”.

  Që nga fillimi i pandemisë, dhjetëra vende kanë miratuar  ligje emergjente dhe më shumë se 100 prej tyre kanë marrë masa që ndikojnë drejtpërdrejt tek populli duke filluar nga kufizimi i qasjes në informacione publike deri në arrestimin e qytetarëve për postime “provokuese” në mediat sociale.

  Letra ka për qëllim Kinën, duke nxjerrë në pah se pandemia nuk është rastësi që filloi në një vend ku nuk ka liri informacioni dhe në një vend ku qeveria ndëshkoi ata që paralajmëruan për rreziqet e virusit, raporton abcnews.al

  Sidoqoftë, paralajmërimi kryesor në letrën e shkruar është që vendet me tradita të forta demokratike mund të përdorin pandeminë për të futur  në fuqi masa të jashtëzakonshme  që nëse zbatohen për një afat të gjatë kohor  do të bëhen rregulla të zakonshme,  por që do  i shkaktojnë dëme të përhershme  demokracisë globale.

  “Tani është koha kur të gjithë duhet të jemi të vendosur  më shumë se kurrë për demokracinë. Ne duhet ta bëjmë të qartë për të gjithë se çfarë është në diskutim dhe ne nuk duhet të lejojmë liderët me prirje autoritare të përdorin këtë apo krizat e tjera për të rritur fuqinë e tyre dhe për të ulur të drejtat tona”tha Kevin Casas-Zamora, sekretari i përgjithshëm i IDEA dhe ish Nënkryetari i Kosta Rikës.

  Në letër gjithashtu shkruhet: “Masat autoritare nuk nuk janë rruga e duhur për të kontrolluar pandeminë”, dhe se “Heshtja ndaj  fjalës së lirë, burgosja e protestuesve, shtypja e mbikëqyrjes legjislative dhe zgjedhjet e anuluara, të gjitha nuk mbrojnë shëndetin publik.

  “Demokracia është nën kërcënim dhe njerëzit duhet të kenë vullnet, disiplinë dhe solidaritet për ta mbrojtur atë. Në rrezik janë liria, shëndeti dhe dinjiteti i njerëzve kudo.”

  Ndër personat që kanë shkruar letrën:janë Stephen Harper, ish-Kryeministri i Kanadasë, dhe Malcolm Rifkind, ish Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, si dhe institucione të  ish liderëve botërorë, përfshirë Institutin The George W. Bush dhe The Carter Center.

  Getinjo kërkon të largohet nga shtëpia e Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ish-oficeri i forcave speciale të Shqipërisë, Gëzim Çela, i njohur ndryshe si “Baroni” do të ekstradohet nga Kosova në Shqipëri për të...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mbështetja e Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë nuk përfshin dërgimin e trupave evropiane ose të NATO-s atje, tha të martën...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se ka mbërritur sot në Arabinë Saudite për të zhvilluar bisedime me Princin e Kurorës, Mohammed bin...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Komandanti i misionit të KFOR-it të udhëhequr nga NATO-ja, gjeneralmajor Ozkan Ulutas, kryesoi sot ceremoninë e ndërrimit të komandës së Komandës Rajonale...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Një person është gjetur i vdekur në bodrumin e një ashensori të një ndërtese në rrugën Gjilan-Kamenicë. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kuvendi i Komunës së Prishtinës sot në mbledhjen e jashtëzakonshme ka shkarkuar kryesuesin e Kuvendit, Pëllumb Bajçinovci. 33 anëtarë të kuvendit komunal...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mbështetja e Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë nuk përfshin dërgimin e trupave evropiane ose të NATO-s atje, tha të martën...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se ka mbërritur sot në Arabinë Saudite për të zhvilluar bisedime me Princin e Kurorës, Mohammed bin...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore e Prishtinës, ua ka vazhduar edhe për dy muaj, Naim Murselit, Granit Plavës dhe Kushtrim Kokallës, të cilët dyshohen për...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.