×
 • Lajme
 • Lajme

  Hoti priti në takim njohës ambasadorin e ri gjerman, Jörn Rohde

  FrontOnline
  25 Gusht 2020

  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti priti sot në takim njohës ambasadorin e ri të Republikës së Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde, të cilin e uroi për detyrën e re, duke theksuar se Gjermania mbetet një ndër partnerët kryesor strategjik të Kosovës.

  Duke e falënderuar ambasadorin Rohde për ndihmën e përhershme që Gjermania i ka dhënë Kosovës, kryeministri Hoti ritheksoi qëndrimin e palëkundshëm të Qeverisë së Kosovës për ta thelluar bashkëpunimin ndërmjet dy vendeve.

  Sa i përket procesit të dialogut me Serbinë, kryeministri Hoti ripohoi qëndrimin e prerë të Republikës së Kosovës se është koha për arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare në mes të dy vendeve, e cila në thelb duhet të përmbajë njohjen reciproke.

  Ndërsa, ambasadori gjerman Jörn Rohde, ndër të tjera, ka shprehur shpresën për një përparim të shpejtë në dialogun në mes Kosovës dhe Serbisë dhe ka theksuar se Gjermania do të vazhdojë ta mbështesë Kosovën në përpjekjet për menaxhimin  e pandemisë dhe të rimëkëmbjes ekonomike. Po ashtu, ai shtroi edhe mundësitë e intensifikimit të bashkëpunimit ekonomik në mes të kompanive private, duke pohuar gatishmërinë gjermane për investime në vendin tonë.

   

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme01 Mars 2024
  Sot në ora 13:30 Këshilli Qendror i Zgjedhjeve do të mbajë mbledhjen e radhës. Gjatë kësaj mbledhjeje do të shqyrtohet rekomandimi për...
  Lajme01 Mars 2024
  Sot do të mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendi të Kosovës. Rendi i ditës I. Miratimi i procesverbalit të mbledhjes së mëparshme...
  Lajme01 Mars 2024
  Sot duke filluar nga ora 09:00 do të mbahet seanca ndaj Ministrit të Brendshëm të Kosovës, Xhelal Sveçla. Ai akuzohet për hedhje...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Sekretari Organizativ në PSD, Nol Nushi ka deklaruar se këtë vit nuk do të ketë zgjedhje në Kosovë. Sipas Nushit, zgjedhje të...
  Lajme01 Mars 2024
  Koordinatorja e Departamentit për Mbrojtje dhe Siguri Kombëtare në kuadër të Kabinetit për Qeverisje të Mirë të PDK-së, Besa Kabashi-Ramaj, mban konferencë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Alexei Navalny do të varroset të premten në Moskë, mes masave të rrepta sigurie, dy javë pas vdekjes së tij të papritur...
  Lajme01 Mars 2024
  Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës në bashkëpunim me Forumin Intelektual - Evropa 2023, organizojnë sot tryezën me temë “Gjendja e Arsimit në...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  43 persona kanë mbetur të vdekur pasi një zjarr shpërtheu në një ndërtesë shumëkatëshe në Bangladesh. Sipas mediave lokale, zjarri filloi në...
  Lajme01 Mars 2024
  Të martën, çështja e dinarit ktheu në tryezën e dialogut Kosovën dhe Serbinë. Por, për dallim nga herët e tjera takimi nuk...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.