×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Greqia nxit BE: Sanksione të rrepta për Turqinë

  FrontOnline
  10 Shtator 2020

  Në kohën kur në selinë e Nato-s bëhen përpjekje për të përafruar qëndrimet mes palëve, Greqia i kërkoi Bashkimi Europian t`i vendosë Turqisë sanksione të ashpra, nëse nuk largon anijet eksploruese dhe ato ushtarake nga ujërat pranë Qipros.

  “Sanksionet duhet ta ushtrojnë një presion të tillë qoftë edhe për një kohë të caktuar, por të jenë të forta në mënyrë që të dërgojnë mesazhin se Europa është këtu për të negociuar, por është gjithashtu edhe për të mbrojtur vlerat e saj”, tha zëvendësministri i jashtëm grek Miltiadis Varvitsiotis, raporton TCh.

  Përpara tij, edhe vetë shefi i ekzekutivit kishte bërë një thirrje të ngjashme. Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis tha se BE-ja duhet të vendosë sanksione “me peshë” ndaj Turqisë.

  “Dy vendet”, u shpreh ai, “kanë nevojë për dialog, “por jo nën kërcënimin e armëve”. Mosmarrëveshjet në Mesdheun lindor i kanë vonuar sanksionet e Bashkimit Evropian ndaj Bjellorusisë, ndërkohë që janë shtuar edhe tensionet midis Turqisë dhe Francës, të cilat kanë mosmarrëveshje në një mori fushash. Krerët e bllokut europian do të takohen në 24 dhe 25 shtator për të diskutuar mbi këto çështje.

  Kurtishaj: Presim që Shqipëria do të jetë top destinacion turistik edhe për 2023, jo veç për patriotizëm
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Delegacioni shqiptar i kryesuar nga Kryeministri Edi Rama po viziton Turqinë për takimin e Këshillit Strategjik të Nivelit të Lartë mes dy...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Forca të shumta policie janë stacionuar përreth Kryeministrisë, teksa mbështetësit e opozitës po protestojnë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në tubimin e...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Nevzad Lutfiu, kryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginën e Preshevës, ka bërë të ditur se sot me partitë politike shqiptare në...
  Të tjera
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Forca të shumta policie janë stacionuar përreth Kryeministrisë, teksa mbështetësit e opozitës po protestojnë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në tubimin e...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Besa Gaxherri nga LDK-ja thotë se marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës tashmë janë të dëmtuara, madje sipas saj, edhe më...
  Sport20 Shkurt 2024
  Ish-trajneri i portierëve tek Blackburni, Steven Drench, njëherësh ish-trajner i portierit të Arsenalit, David Raya, ka thënë se duart gjigante të reprezentuesit...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Nevzad Lutfiu, kryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginën e Preshevës, ka bërë të ditur se sot me partitë politike shqiptare në...
  Sport20 Shkurt 2024
  Antonio Conte raportohet se e ka bërë prioritet marrjen e drejtimit të Bayern Munichit për sezonin e ardhshëm. Gjithsesi, ka edhe kandidatë...
  Vip20 Shkurt 2024
  Prezantuesja e njohur, Roza Lati njëherësh një ndër personazhet më të përfolura në sezonin e tretë të BBV Albania është bërë virale...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.