Bota/Rajoni

Greqia nis kontrollet e rrepta shëndetësore në kufi

Greqia nis kontrollet e rrepta shëndetësore në kufi
12:54 | 15 Korrik 2020

Kontrollet më të rrepta shëndetësore kanë hyrë në fuqi në kufirin e Greqisë me Bullgarinë pas një rritje të infeksioneve të lidhura me turizmin Covid-19.

Duke filluar nga e mërkura, të gjithë udhëtarëve që do të hyjnë në kufi do t’iu kërkohet të kenë një test negativ për COVID-19, të lëshuara në 72 orët e mëparshme dhe të përkthyer në anglisht.

Rregullat e reja krijuan një rënie të hyrjeve të mërkurën, në krahasim me ditët e fundit. Kufiri Promachonas – Kulata me Bullgarinë është i vetmi vendkalim që ka qenë i hapur për udhëtime jot ë rëndësishme, pasi masat e bllokimit u lehtësuan.

Ekspertët shëndetësorë që këshillojnë qeverinë duan zbatimin më të rreptë të rregullave të sigurisë shëndetësore, duke paralajmëruar se pajtueshmëria e publikut është e ulët pas disa muajsh mbyllje të rreptë.

Dhjetra punonjës të kujdesit shëndetësor organizuan një protestë përpara zyrës së kryeministrit për të kërkuar më shumë personel në spitalet publike për shkak të pandemisë.

Prince Espresso miku më i mirë i yjeve të Sunny Hill Festival

Të tjera