×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Godet pasanikët! Putin propozon rritje taksash

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Presidenti rus, Vladimir Putin propozoi që nga vitit i ardhshëm të ketë rritje të tatimit mbi të ardhurat e përfituesve te mëdhenj.

  Ky propozim ishte pjesë e masave të marra nga autoritetet për të luftuar dëmet ekonomike, të shkaktuara prej pandemisë.Putin e bëri këtë njoftim në fjalimin e mbajtur përpara kombit, një javë përpara se të zhvillohej votimi për ndryshimet kontraverse kushtetuese, të cilat i mundësojnë liderit rus qëndrimin në pushtet deri në vitin 2036.

  “Jo të gjitha të ardhurat do të tatohen me një shkallë më të lartë, por vetëm ajo pjesë që kapërcen 72.700 dollarët në vit. Kjo do t’i sjellë buxhetit rreth 60 miliardë rubla. Unë propozoj që këto fonde të kanalizohen për trajtimin e fëmijëve me sëmundje të rënda e të rralla”.

  Shkalla aktuale e tatimit në fitim prej 13 për qind, është prezantuar gjatë mandatit të parë presidencial të Putinit, në 2001.Ai shtoi se qeveria e tij do të vazhdojë të ofrojë ndihmë financiare përgjatë muajve korrik dhe gusht për qytetarët që kanë mbetur pa punë, për shkak të pandemisë së koronavirusit.

  Presidenti rus ka propozuar edhe uljen e tatimit mbi fitimin për kompanitë e teknologjisë informative nga 20 në 3 për qind.Rusia deri më tani ka raportuar për gati 600,000 persona të prekur me koronavirus, shifra e tretë kjo më e lartë në botë. Ky vend i ka dhënë fund izolimit, por kriza e shkaktuar muaj më parë pritet të ndikojë në një tkurrje ekonomike prej 6 për qind këtë vit.

  Getinjo kërkon të largohet nga shtëpia e Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Të paktën tre persona humbën jetën pasi një helikopter u rrëzua në jug të Mexico City, sipas autoriteteve lokale. Pablo Vazquez, kreu...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Donald Trump do të bëhet ish-presidenti i parë në historinë e SHBA-së që përballet me akuza penale sot, ndërsa në Nju Jork...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Presidenti Emmanuel Macron, ka deklaruar se Franca do të bëjë gjithçka që mundet për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit midis...
  Të tjera
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Presidenti Emmanuel Macron, ka deklaruar se Franca do të bëjë gjithçka që mundet për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit midis...
  Lajme15 Prill 2024
  Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka thënë se ekziston mundësia, siç tha ai falë avokimit francez, të shqyrtohet shtyrja e anëtarësimit të Kosovës...
  Lajme15 Prill 2024
  Thuhet qartë në Nenin 4 të Marrëveshjes së Ohrit se Serbia “nuk do ta kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare”....
  Lajme15 Prill 2024
  Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, është parë mëngjesin e sotëm teksa po hynë në Prokurorinë Speciale të Republikës së...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Azerbajxhani dhe Armenia do të përballen në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), lidhur me akuza për “spastrim etnik”, përderisa tensionet ushtarake po...
  Ekonomi15 Prill 2024
  Një delegacion i Bankës Qendrore të Kosovës, i kryesuar nga guvernatori Ahmet Ismaili, po merr pjesë në takimet pranverore të Fondit Monetar...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.