×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Garë e ngushtë për president në Poloni

  FrontOnline
  12 Korrik 2020

  Polakët të dielen kanë hedhur votën e tyre në zgjedhjet presidenciale, në të cilat kandidatë janë populisti Andrzej Duda dhe kryebashkiaku liberal i Varshavës, Rafal Trzaskowski.

  Rezultati i këtyre zgjedhjeve do të ketë ndikim në të ardhmen e shtetit dhe trajektoren politike të saj, teksa sondazhet paralajmërojnë një garë të ngushtë mes dy kandidatëve.

  Duda është i bashkuar më Partinë në pushtet të Ligjit dhe Drejtësisë (PiS). Fitorja e tij do t’i japë kësaj partie kontroll mbi shtetin për disa vjet, duke vazhduar agjendën që e ka rrënuar sundimin e ligjit dhe pavarësinë e gjyqeve, duke e vendosur Poloninë në një pozitë të vështirë me BE-në, shkruan “The Guardian”, transmeton KOHA.

  Fushata e Dudas është shoqëruar me retorikë homofobe, ngase luftën kundër “ideologjisë LGBT” e vuri në krye të agjendës së tij.

  Nëse fiton Trzaskowski, ai do të mund të përdorë veton presidenciale për ta ndalur agjendën e PiS-së dhe të tregon një fytyrë më liberale të Polonisë që është më pro BE-së.

  Për Stresin, Xhuli është spiune (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Një ngjarje e rëndë e ndodhur pasditen e sotme në qytetin e Lushnjes, tronditi opinionin publik. Ishte ora 15:30 kur babë e...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Deputeti socialist Bujar Çela, ka pësuar dëmtime në mushkëri dhe pritet t’i nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale abdominale. Ai ndodhet në Spitalin e Traumës...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica, ka treguar arsyet kryesore të kundërshtimit të projektligjit për fertilizimin e asistuar apo siç njihet ndryshe...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur sot për herë të dytë, e ku kanë diskutuar për tetë pika përfshirë atë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka uruar bashkëluftëtarin e tij, njëkohësisht mësuesin e devotshëm me rastin e...
  Lajme01 Mars 2024
  Avokati Ardian Bajraktari, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit që rasti i vrasjes së Marigona Osmanit të kthehet në rigjykim, tha...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.