Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Forumi Ekonomik i Vjenës propozon ndërtimin i trenit të shpejtë

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Evropa duhet të përmirësojë më tej logjistikën e saj, sidomos nëpërmjet ndërtimit të rrjeteve moderne hekurudhore me shpejtësi të lartë, që mundëson komunikim të shpejtë dhe ulje të mjedisit. Një propozim për Komisionin Evropian – për hekurudha të shpejta është propozuar nga Forumi Ekonomik i Vjenës me një kosto mbi 1 miliardë euro, e ku përfshihet edhe Kosova.

  Forumi i Ekonomik i Vjenës i ka rekomanduar Komisionit Evropian të financojnë ndërtimin e linjave hekurudhore të shpjeta, njëra prej të cilëve propozohet të kalojë edhe në Kosovë. Ringritja pas Covidit, parasheh linjën e cila prekë edhe Shqipërinë do të nisë në Berlin, Çeki, Austri, Kroaci, Bosnjë, Mal i Zi, Bullgari, Serbi, Rumani, Hungari, Maqedoni, Greqi dhe Qipro.

  Profesori i Ekonomisë, Mejdi Bektashi thotë se ky projekt i jep hov të madh zhvillimit ekonomik të Kosovës.

  “Arsyeja është shumë e thjeshtë, investimet janë shumë të mëdha ulin koston e transportit, Komisioni Evropian nuk mund të funksionojë pa trena të shpejtë”, thotë Mejdi Bektashi, profesor i Ekonomisë.

  Hekurudha duhet të lidhë qytetet më të zhvilluara të Evropës me vendet e pazhvilluara siç janë ato të ballkanit perëndimorë. Bektashi thotë se ky projekt është edhe një përgjigje ndaj investimeve ruse dhe kineze në Ballkan.

  “Unë këtë e shoh si një kundërpërgjigje, ndaj influencës kineze dhe ruse për ti zënë korridoret, në trasnportin e mallrave. Propozimi synon ndërtimin e një rrjeti hekurudhor të shpejtësisë së lartë 250-300 kilometër në orë. Në pjesën Shqiptare, hekurudha do të futet në Shqipëri në qarkun e Shkodrës nga Mali i Zi dhe më pas do të vijojë në Lezhë dhe përmes rrugës së Kombit të përshkojë Kosovën”, shton Bektashi.

  Minsitri i Infrastrukturës, Arban Abrashi thotë se është Qeveria është e gatshme të përfshihet në investimet në hekurudha që lidhin Kosovën dhe Shqipërinë.

  Rrjeti i ri hekurudhor parashikohet të jetë 18,249 kilometër e gjatë. Shtrirja e kësaj linjë në Ballkanin Perëndimor pritet të ketë një kosto 49 miliardë eurosh. Në Kosovë rrjeti propozohet të ketë një gjatësi prej 166, ndërsa në shqipëri 304 kilometra./RTK

  Banori apo banorja i/e radhës në BBVK vjen nga Tirana, por kush është ai/ajo?
  Nga Rubrika
  Lajme24 Mars 2023
  “Marshi për Drejtësi”, i organizuar nga platforma “Liria ka emër”, do të mbahet më 2 prill nga ora 14:00 në Prishtinë, në...
  Lajme24 Mars 2023
  Pas vendimit ë Gjykatës Kushtetuese e cila hodhi poshtë Ligjin për Këshillin Prokurorial, kanë reaguar edhe subjektet politike opozitare. Sipas tyre, rrëzimi...
  Lajme24 Mars 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, në 24-vjetorin e fillimit të bombardimeve të NATO-së, ka thënë se e drejta ndërkombëtare vdiq më 24 mars...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Nga Lëvizja Vetëvendosje kanë reaguar pasi sot Gjykata Kushtetuese e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Këshillin Prokurorial të Kosovës. Zëdhënësi i Vetëvendosjes,...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Më shumë se 1,500 njerëz janë evakuuar në Spanjë, pasi vendi po përballet me zjarrin e parë të madh këtë vit. Qindra...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Në përvjetorin e bombardimeve, Dodik bëri thirrje për bashkimin e RS-së dhe Serbisë Të ardhmen e shoh në bashkimin e Serbisë dhe...
  Lajme24 Mars 2023
  Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, ka bërë të ditur se në shkollën e parë shqipe në Ferizaj, gjimnazi i...
  Lajme24 Mars 2023
  Partia Demokratike e Kosovës përmes një komunikate për media kanë treguar nesër do të mbajnë konferencë për media. Në njoftim thuhet se...
  Vip24 Mars 2023
  Platforma “Liria ka Emër” ka thirrur marsh për drejtësi në mbështetje të krerëve të UÇK-së në Hagë më 2 prill në ora...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.