×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Filloni të hani këto ushqime që të përmirësoni shikimin tuaj

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Sytë nuk janë vetëm dritarja e shpirtit tuaj, ata janë dritarja me të cilën ju e përjetoni botën.

  Nëse nuk hani mjaftueshëm nga këto ushqime që janë të mira për sytë tuaj, nuk do të shihni shumë, transmeton lajmi.net.

  Fatkeqësisht, sytë janë të ndjeshëm ndaj faktorëve të caktuar të mënyrës së jetesës, të tilla si ushqimi i dobët, pirja e duhanit dhe shpenzimi i tepërt i kohës përpara një ekrani.

  Ata janë gjithashtu të prirur të përkeqësohen ndërsa plakeni, duke e bërë më të vështirë leximin, drejtimin, punën, lojën sportive dhe përfshirjen në hobi tuaj të preferuar, shkruan daily health post. Shikimi nuk është diçka që dëshironi të humbni.

  Çfarë ndikon në shikim?

  Shikimi i syve është një sens i çmuar që rrallë mund të rikthehet pasi të jetë zhdukur.

  Shkaqet më të zakonshme të shikimit të dobët përfshijnë:

  Degjenerim makular
  Cataracts
  Glaukomë
  Retinopatia diabetike (e shkaktuar nga diabeti)
  Lëndimet në sy
  Defekte te lindjes
  Pamja e dobët karakterizohet si:

  Humbja e mprehtësisë së shikimit (pamundësia për të parë qartë objektet)
  Në pamundësi për të parë një zonë aq të madhe sa një person i shëndetshëm
  Pamundësia për të parë dritën
  Vizion i dyfishtë
  Shtrembërim vizual
  Vështirësitë perceptuese
  Çdo kombinim i mësipërm
  Këtu gjeni disa nga ushqimet që janë të nevojshme për tu ngrënë që të shihni më mirë.

  Karrota
  Lakra
  Patatet e ëmbla
  Speci i kuq
  Mango
  Qumështi
  Sallata e gjelbër
  Pjepër
  Bizele
  Kungull
  Domate
  Spinaq
  Pjeshkë
  Kajsi
  Lakër e gjelbër.

  Rikthehet Blasta, Artani i kërkon falje nga zemra
  Nga Rubrika
  Lifestyle27 Shkurt 2024
  Ngrënia e disa ushqimeve mund të ndikojë në shëndetin e zemrës. Deri më tani, disa studime kanë treguar se një dietë e...
  Lifestyle27 Shkurt 2024
  Katie Rogers, e cila mbulon Shtëpinë e Bardhë thotë për ‘New York Times’, Biden e ka pushtuar rrethin e tij të ngushtë...
  Lifestyle26 Shkurt 2024
  Dashi Perspektivat ne jetën tuaj ne çift janë shume te mire gjate kësaj dite. Do i besoni me tepër njeri-tjetrit dhe do...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministri i Infrastrukturës Libur Aliu sot ishe i ftuar të raportojë në Komisionin për Mbikëqyrjen e Financave Publike. Por, i njëjti nuk...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë, është hedhur për të dytën herë apelimi i Isni Kilajt kundër mbajtjes së...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadorja gjermane në Serbi, Anke Konrad, në një intervistë për mediat serbe deklaroi se është shumë e rëndësishme që të gjitha marrëveshjet...
  Sport27 Shkurt 2024
  Interi i këtij edicioni është një skuadër e frikshme, që nuk mund ta ndalojë askush. Skuadra e udhëhequr nga Simone Inzaghi është...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kuvendi i Komunës së Prishtinës sot mban mbledhje të jashtëzakonshme për shkarkimin e kryesuesit të Kuvendit, Pëllumb Bajçinovci. Karrigen e kësaj pozite, Front...
  Vip27 Shkurt 2024
  Aktori i “Sex and the City”, Eddie Driscoll, ka vdekur në moshën 60-vjeçare pas një beteje me kancerin. Eddie Driscoll luajti në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.