×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ekspertët për krizën klimatike: Nëse mendoni se viti 2020 ishte katastrofik, vetëm prisni të ardhmen!

  FrontOnline
  11 Shtator 2020

  Një hapësirë rekord e Kalifornisë po digjet, nxitur nga një mega-thatësirë gati 20-vjeçare. Në veri, pjesë të Oregonit që zakonisht nuk shohin zjarre, janë në flakë.

  Ndërkohë, stuhitë tropikale po vërtiten, një numër rekord për këtë periudhë të vitit, tajfuni i fuqishëm Haishen goditi Japoninë dhe Gadishullin Korean këtë javë.

  Muajin e kaluar temperaturat prej 54.44 gradë Celsius u panë në Luginën e Vdekjes, më të lartat që Toka ka parë në gati një shekull.

  Phoenix vazhdon të vendosë rekorde të nxehtësisë, ndërsa Kolorado kaloi një stuhi moti me nxehtësi deri në borë këtë javë.

  Siberia, e famshme për klimën e saj të akullt, arriti gati në 38 gradë Celsius në fillim të këtij viti, shoqëruar me zjarre. Para kësaj Australia dhe Amazon ishin në flakë.

  Dhe siç shkruan Daily Sabah, përcjell Telegrafi, katastrofat natyrore të çuditshme – shumica me ato që shkencëtarët thonë se ka të ngjarë të kenë një lidhje me ndryshimin e klimës – duket se janë kudo në vitin e çmendur 2020.

  Por ekspertët thonë se ne ndoshta dikur do të shikojmë prapa dhe do të themi se ato ishin “ditët e mira të vjetra” kur katastrofat nuk ishin aq të egra.

  “Do të përkeqësohet edhe më shumë”, tha të mërkurën shkencëtari i klimës në Georgia Tech, Kim Cobb. “Unë e them atë me theks sepse sfidon imagjinatën. Dhe kjo është gjëja e frikshme të di si shkencëtar i klimës në vitin 2020”.

  Ndërsa shefi i shkencave mjedisore të Universitetit të Kolorados, Waleed Abdalati, ish-shkencëtari kryesor i NASA-s, tha se trajektorja e përkeqësimit të katastrofave dhe ndryshimit të klimës nga djegia e qymyrit, naftës dhe gazit është e qartë.

  “Unë fuqimisht besoj se ndoshta pas dhjetë vitesh, sigurisht 20 dhe patjetër pas 50 vitesh do të themi: Ua, 2020 ishte një vit i çmendur, por na mungon”, tha Abdalati.

  Kjo për shkak se ajo që po ndodh tani është gjëja që vetëm shkencëtarët e çmendur të klimës kanë mundur të parashikojnë 10 ose 20 vjet më parë.

  “Duket sikur kjo është ajo për të cilën ne gjithmonë flisnim një dekadë më parë”, tha klimatologia e Shtetit të Karolinës së Veriut, Kathie Dello.

  Edhe kështu, Cobb tha se madhësia e asaj që po ndodhte tani ishte e vështirë të kuptohej atëherë – ashtu siç e ardhmja e katastrofave klimatike është e vështirë të kuptohet tani.

  “Një vit si viti 2020 mund të ketë qenë subjekt i një filmi fantastiko-shkencor në vitin 2000”, tha Cobb.

  Por “vitet 2030 do të jenë dukshëm më të këqija se vitet 2020”, tha ajo.

  Dekani i mjedisit në Universitetin e Miçiganit, Jonathan Overpeck, një shkencëtar i klimës, tha se në 30 vjet për shkak të ndryshimit të klimës tashmë në atmosferë “ne jemi shumë të garantuar se do të kemi dyfishin e asaj që kemi tani”.

  Na presin erëra më të forta, më shumë thatësirë, më shumë reshje të mëdha shiu dhe përmbytje, tha Abdalati.

  “Llojet e gjërave që po shohim nuk janë befasi për komunitetin (shkencor) që i kupton rregullat dhe ligjet e fizikës”, tha Abdalati.

  Sipas saj, “shumë njerëz duan ta fajësojnë vitin 2020, por 2020 nuk e bëri këtë”, tha Dello. “Ne e dimë sjelljen që shkaktoi ndryshimin e klimës”.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet, vendet që do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  43 persona kanë mbetur të vdekur pasi një zjarr shpërtheu në një ndërtesë shumëkatëshe në Bangladesh. Sipas mediave lokale, zjarri filloi në...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Të shtëna me armë zjarri ka pasur sonte në Koplik të Shqipërisë, nga ku ka mbetur i plagosur një person i moshës...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Mungesa e fuqisë punëtore – të tjera apo dhe pa kualifikime – po pengon kryesor ekonomik në Gjermani . Sipas Ministrit Federal...
  Të tjera
  Sport29 Shkurt 2024
  Zinedine Zidane ka refuzuar mundësinë për të menaxhuar Manchester United, sipas asaj që raportojnë mediat në Angli. Legjenda franceze nuk ka qenë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, deklaroi se imazhi i Kosovës në sytë e ndërkombëtarëve nuk është në të njëjtat nivele...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Analisti Visar Ymeri, në “Debat Plus” në RTV Dukagjini, ka thënë se deklaratat e ambasadorit amerikan në Kosovë, Jeffrey Hoverier, nuk janë...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Një takim privat i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara pritet të zhvillohet në Nju Jork. Ky takim do të mbahet...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Organizata PIPOS, e ka realizuar një hulumtim rreth punës së Qeverisë së Kosovës. Një nga temat e trajtuara në këtë hulumtim që...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Mbi 47 përqind e qytetarëve të Kosovës besojnë se Qeveria e Kosovës do ta pranojë Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe. Këtë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.