Lajme

Edi Rama në vizitë dyditore në Kosovë

Edi Rama në vizitë dyditore në Kosovë
09:24 | 29 Qershor 2020

Kryeministri Edi Rama do të zhvillojë sot një vizitë dy ditore në Kosovë.

Burimet bëjnë me dije se shefi i qeverisë shqiptare do të ketë sot dhe nesër takime me krerë të shtetit dhe politikës në Kosovë.

Vizita e Ramës vjen në një moment delikat për Kosovën pas aktakuzave të ngritura nga Zyra e Prokurorisë Speciale me seli në Hagë ndaj presidentit Hashim Thaçi, kreut të PDK-së, Kadri Veseli dhe disa të tjerëve për krime luftë dhe krime kundër njerëzimit.

Presidenti Thaçi ka lajmëruar sonte në orën 20:00 një fjalim drejtuar qytetarëve të Kosovës.

Njoftimi i aktakuzave erdhi tre ditë para takimit të shumëpritur në Uashington ku pritej rinisja e dialogut Kosovë-Serbi, çka çoi edhe në shtyrjen për një moment tjetër.

Një delegacion i Prince Coffee viziton plantacionet e kafesë në Indi

Të tjera