Bota/Rajoni

Digjet xhamia 139-vjeçare në Afrikën e Jugut

Digjet xhamia 139-vjeçare në Afrikën e Jugut
19:31 | 24 Gusht 2020

Flakë masive kanë përfshirë xhaminë 139-vjeçare në qytetin Durban të Afrikës së Jugut, raporton Al Jazeera.

Shkaku për zjarrin në xhaminë “Grey Street” nuk dihet ende, ndërsa nuk është raportuar për viktima.

Zjarrfikësit arritën që ta vënë zjarrin nën kontroll brenda dy orësh.

Xhamia me strukturë historike mund të akomodojë deri në 7000 besimtarë, kurse njihet si një ndër xhamitë më të vjetra dhe më të mëdha në hemisferën jugore.

“Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj

Të tjera