×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Dhjetëra të arrestuar në protestën kundër distancës sociale në Hagë

  FrontOnline
  28 Qershor 2020

  Policia në Hagë ka bërë të ditur të dielen se i ka arrestuar 37 protestues, të cilët në shpërfillje të ndalesës së vënë nga gjykata, kanë protestuar kundër rregullave të distancimit social, të vëna për frenimin e përhapjes së koronavirusit.

  Rreth 200 protestues kanë marrë pjesë në demonstratën e së dieles, një numër ky shumë më i vogël sesa ai i një jave më parë, kur disa mijëra kishin qenë pjesëmarrës në një proteste të ngjashme, raporton Reuters, transmeton KOHA. Organizatorët iu kishin bërë thirrje qytetarëve të qëndronin në shtëpi këtë javë, pasi që gjykata të premten kishte vendosur se protesta shkel kufizimet mbi tubimet publike.

  Protestuesit thonë se politika që u kërkon qytetarëve të qëndrojnë 1.5 metra larg njëri-tjetrit është jodemokratike dhe duhet të hiqet.

  Holanda ka regjistruar më shumë se 50.000 të infektuar me COVID-19 dhe mbi 6.000 vdekje që nga mesi i marsit.

  COMODITA, aset kontribues në Kosovë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni ka zgjedhur ekranin e RAI 3 për ta mbrojtur homologun e saj shqiptar, Edi Ramë përballë sulmeve...
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Rebelët Houthi të Jemenit kanë thënë se kanë nisur sulmet ndaj tre anijeve në Oqeanin Indian dhe Detin e Kuq. Ata thanë...
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Koreja e Veriut ka thënë të hënën se kanë dështuar përpjekjet e saj për ta dërguar një satelit tjetër spiun në orbitë....
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2024
  Prokuroria Speciale e Kosovës, ka ngritur aktuakuzë në Gjykatën Themelore të Prishtinës ndaj dy personave, shkruan FrontOnline. Sipas Prokurorisë së Speciale, thuhet...
  Lajme28 Maj 2024
  Kryetari i Komunës së Zubin Potokut, Izmir Zeqiri pasi janë bërë një vit që është në detyrën e kryetarit të kësaj komune,...
  Lajme28 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar A.L, njërin nga gjashtë personat që ishin në kërkim nga autoritetet. A.L dyshohet për...
  Lajme28 Maj 2024
  Ekipi i volejbollit të Maqedonisë është përballur me një situatë të të rrezikshme gjatë ditës së djeshme, pasi rrufeja ka goditur aeroplanin...
  Lajme28 Maj 2024
  Ministria e Zhvillimit Rajonal ka lansuar shpalljen publike për skemën e granteve. Zëvendësministri i Zhvillimit Rajonal, Ali Tafarshiku,  ka deklaruar se tashmë...
  Lajme28 Maj 2024
  “Sapo që Serbia t’i vë sanksione Federatës Ruse, atëherë do të ishte një moment kur ata mund të tregojnë se duan të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.