Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Deputetja e AAK-së kërkon unitet ndaj kërcënimeve serbe e jo ngritje ndaraz të shqetësimeve

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Deputetja e AAK-së, Albena Reshitaj thotë se populli i Kosovës nuk po rrezokohet vetëm nga Covid-19 por edhe nga sulmet e armiqëve në plagët e pa shëruara të luftës.

  Reshitaj kërkon unitet e ndërgjegjësim të të gjithëve e sidomos politikëbërësve.

  Ajo kërkoi përbashkim dhe mos heshtje ndaj kërcënimeve të politikës serbe.

  Ky është postimi i saj i plotë:

  Të nderuar qytetarë,Këto ditë kur plagët në zemrat e secilit prej nesh janë tronditur kaq thellë, në këto ditë kur tronditur janë edhe varret e atyre që në moshën më të njomë braktisën ëndrrat rinore për të mbrojtur familjet, shtëpitë e lirinë e nëpërkëmbur ndër shekuj, heshtja nuk duhet zënë vend, duhet të flasim madje duhet të flasim të gjithë me një gjuhë.

  Tani më shumë se kurrë është momenti për zgjim të kujtesës sonë kolektive, thirrje të mendjes për unitet e ndërgjegjësim të të gjithëve e veçmas të politikë bërësve në vend.
  Në këtë kohë kur e tërë bota është vënë në mbrojtje të shëndetit të qytetarëve në betejë me një armik të njerëzimit siç është virusi Covid 19, armiqtë e shqiptarëve nuk harruan të shfrytëzojnë edhe këtë situatë për të na sulmuar si mos më keq. Si gjithmonë në historinë e dhimbshme të shqiptarëve, armiqtë e njëjtë që fatkeqësisht për një pjesë të politikanëve tanë që në verbësinë e shkurtpamësinë e tyre, vazhdojnë të jenë armiq të padukshëm mu si ky virus.Të dashur motra e vëllezër, kur e gjithë bota ka kthyer fuqinë njerëzore e profesionale në luftë me virusin e në mbrojtje të shëndetit të qytetareve, populli ynë po rrezikon të pësojë jo vetëm nga simptomat virusale Covid 19 por edhe nga sulmet e armiqve tanë në plagët e pashëruara të luftës sonë çlirimtare të para dy dekadave.
  Ti thërrasim mendjes !Sot nuk mund të heshtim ndaj guximit të politikës serbe për të na kërcënuar kaq shumë dhe kaq hapur . Prandaj sot nuk është momenti që të ngrisim shqetësime e të japim mendime të ndara nga foltoret prej zyrave të partive, populli ka nevojë më shumë se kurrë të na shoh bashkë duke punuar për të dal faqebardhë nga kjo situatë përtej përçarjeve e divergjencave të brendshme politike.
  A nuk kemi marrë mjaftë mësime nga e kaluara e historisë sonë?
  T’i lëmë konferencat individuale e partiake me përçim mesazhesh për njëri tjetrin në vijë ajrore jo më shumë se disa metra. Mos të lejojmë që në këto ditë të errëta për vendin këto pak metra që na ndajnë të bëhen kilometra e rezistenca të rrezikshme, të palogjikshme e aq të panevojshme që mund të na rëndojnë edhe më tej përpjekjen tonë në mbrojtje të së vërtetës së luftës tonë çlirimtare.Të zgjedhurit nga populli, ashtu siç ishte dikur edhe stërgjyshi im Ramë Bllaca, e dëshmojnë veten në ditë të vështira për vendin. Prandaj të dëshmojmë besimin që na e ka dhënë populli , është momenti që vetëm të bashkuar mund të jemi më të fuqishëm kundër secilit që është kundër nesh, kundër UÇK-së, kundër të drejtës dhe të vërtetës sonë.
  T’i lëmë dallimet partiake e politike, përçarjet e shpërfaqjen e fajeve nga brenda. Nuk është momenti të tregojmë ligësi e dobësi por forcë e unitet, Kosova ka nevojë për atdhedashurinë e secilit nga ne që të jemi zëri i fuqishëm i saj.Dua të ftoj të gjithë, ndonëse në kohë pandemie duke mos rrezikuar shëndetin e asnjërit të gjejmë mënyrën ti kundërpërgjigjemi provokimeve, t’i tregojmë botës që plagët tona të pashëruara po sulmohen sërish nga ata që i shkaktuan dhe nga politika e atyre që mbi të njerëzishmen ushqehen me më të keqen dhe provokojnë e sulmojnë një popull liridashës edhe në kohë pandemie, atyre që vazhdojnë të injektojnë në gjenet e fëmijëve të tyre urrejtje, dhunë, luftë e shkatërrime.Të hapim dritaret e shtëpive tona, le të buqas qielli i Kosovës nga zëri i secilit nga ne kundër gjenocidit, kundër prekjes në plagët tona të pashëruara. Do t’i luftojmë sulmet me fakte dhe të vërteta , me klithmat e fëmijëve të vrarë në bark të nënave, me gjakun e derdhur të të rinjve tanë që mbi ëndrrat e bukura rinore zgjodhën mbrojtjen e atdheut nga ju që erdhët me ushtri e artileri këtu për të shuar jetë fëmijësh, nënash, pleqësh e të rinjësh dhe sot në këtë kohë sërish provokoni me luftë.
  Ne jemi këtu dhe do t’ua kujtojmë, sa herë të jetë nevoja secilit në Beograd e kudo sikur edhe mbështetësve të politikave të tyre kudo që ndodhen, që nuk mund të ndërtohet e ardhmja e asnjë gjenerate mbi dhimbjet e mbi plagët e hapura të një populli. Ata që luftojnë vazhdimisht shuarjen e një populli apo kombi historia e ka treguar se dështimin e kanë të nënshkruar që në fillim.
  Te dashur qytetarë mos të heshtim mbi këtë padrejtësi në këtë situatë kaq të rëndë.

  The Victor vjen me këngë të re “Got U”
  Nga Rubrika
  Lajme29 Mars 2023
  Deputeti i VV-së, Arbër Rexha, ka thënë se nëse Gjykata Kushtetuese e rrëzon Presidenten për shkak të ankesës së ish-deputetit të minoriteteve, Veton...
  Lajme29 Mars 2023
  Mot stabil ditëve të ardhshme dhe rritje e temperaturave.  Në fundjavë ndryshueshëm, priten edhe rrebeshe shiu me bubullima. 29.03.2023 – Mot më...
  Lajme29 Mars 2023
  Ministri i Qeverisë Kurti, Hajrulla Çeku derisa foli për aneksin e zbatimit të marrëveshjes me Serbinë, tha se edhe mund të bëhet...
  Të tjera
  Lajme29 Mars 2023
  Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, vlerëson se gjyqtarët dhe prokurorët në Kosovë janë të nivelit evropian. Kryeziu, në Rubikon në Klan...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në qytetin e Kavajës, ku mbetën të vdekur dy 43-vjeçarët Edmond Gosa alias Armand...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri Kurti në emisionin Debat Plus ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Ndryshimin dhe...
  Sport29 Mars 2023
  I ftuar sonte në emisionin Pressing në Televizionin T7 është Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. Ndër tjera,...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe...
  Kronika29 Mars 2023
  Një 66-vjeçar është gjetur nga familjarët e tij pa shenja jete në shtëpi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prizren. Rastin e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.