×
 • Lajme
 • Lajme

  Deputeti i AAK-së: Pas reagimit tim, jepen falas tri medikamente për COVID-19

  FrontOnline
  02 Shtator 2020

  Tri barna për shërimin e COVID-19 do të përfshihen në Listën Esenciale.Kjo pasi që ministria e Shëndetësisë gjatë së martës ka aprovuar propozimin e grupit profesional të Agjencisë së Kosovës për Produkte dhe Pajisje Medicinale (AKPPM) që për zbatimin e masave të veçanta, AKPPM të lëshojë licencë importi pa autorizim të marketingut për produkte për përdorim tek pacientët me COVID-19, si : Remdesivir, Favipiravir dhe Hydroxychloroquine.

  Për çka sot, deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Gazmend Syla, kka thënë se një vendim i tillë erdhi pas reagimit të tij.

  Ai ditë më parë kishte bërë thirrje institucioneve përgjegjësë që të marrin masa karshi këtij problemi.

  ‘Të dashur qytetarë pas deklarimit tim të datës 31 gusht, rreth çmimit të lartë që qytetarët paguajnë për shërim nga Covid-19, organet përgjegjëse për shëndetësinë paskan reaguar pozitivisht. Që nga dje, tri medikamentet kryesore do të jepen falas si pjesë e listës esenciale: Remdesivir, Favipiravir dhe Hydroxychloroquine. Secili resor qeveritar, ka këshilltarë të mjaftueshëm, të cilët duhet të këshillojnë për veprime në dobi të qytetarëve, e jo të paguhen kot. Veprimet nuk duhet të merren vetëm pas presionit’, ka shkruar Syla në Facebook.

  Kurtishaj: Presim që Shqipëria do të jetë top destinacion turistik edhe për 2023, jo veç për patriotizëm
  Nga Rubrika
  Lajme30 Shtator 2023
  Deputeti holandez, Sjoerd Wiemer Sjoerdsma ka reaguar lidhur me zhvillimet e fundit në Kosovë dhe dialogun me Serbinë. Ai në disa postime...
  Lajme30 Shtator 2023
  Franca emëroi diplomatin Rene Troccaz si të dërguar të posaçëm për rajonin e Ballkanit Perëndimor. Në një njoftim të ministrisë së Jashtme...
  Lajme30 Shtator 2023
  Raportuesi përgjegjës për Ballkanin Perëndimor i partisë FDP në Bundestagun gjerman, Thomas Hacker, për deklarimit të Milan Radoiçiq se ka marrë pjesë...
  Të tjera
  Lajme30 Shtator 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, të enjten deklaroi se KFOR-i duhet të marrë në kontroll veriun e Kosovës. Por, i menjëhershëm ka...
  Lajme30 Shtator 2023
  Kryetari i Sindikatës së Policisë së Kosovës, Imer Zeqiri, ka ftuar institucionet që të angazhohen që të paguhen shtesat e rrezikshmërisë për...
  Lajme30 Shtator 2023
  Dy ish-zyrtarët policorë, Lutfi Menxhiqi dhe Lavdim Osmani, të premten, në seancën e rigjykimit janë deklaruar të pafajshëm lidhur me akuzat për...
  Lajme30 Shtator 2023
  10:00Lëvizja VETËVENDOSJE! mban mbledhjen LII të Këshillit të Përgjithshëm. (Salla e Modelariumit të Fakultetit të Arkitekturës, afër Ministrisë së Arsimit) 12:00Organizata “Germin”, mban...
  Lajme30 Shtator 2023
  Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se sot do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Sipas IHK-së,...
  Lajme30 Shtator 2023
  Senatorja amerikane Jeanne Shaheen ka reaguar pas paralajmërimeve të sotme të SHBA-së se forcat serbe kanë shtuar numrin e tyre në kufi...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.