Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  COVID-19 – Eskalon situata në SHBA, mbi 11 milionë të infektuar

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Bilanci i të infektuarve me koronavirus në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka kaluar pragun e 11 milionë personave, ndërsa një valë e tretë e pandemisë po godet shpejt vendin.

  Vetëm në 8 ditët e kaluara, 1 milion persona të rinj u diagnostikuan si bartës të virusit, ndërsa vdekshmëria ditore u rrit mbi 1,100, duke prekur të dielën kulmin e 246 mijë jetëve të humbura.Uashingtoni dhe Miçigani i janë bashkuar shteteve të tjera duke prezantuar masa të ashpra për të ndaluar përhapjen e infeksionit.

  Shteti i Miçiganit urdhëroi ndalimin e mësimit në shkollat e mesme dhe të larta, mbylljen e restoranteve, të sporteve të organizuara apo ushtrimin në grup nëpër palestra.
  Ndërsa në Uashington është njoftuar se nga dita e hënë nuk lejohet shërbimi brenda bar-restoranteve, kufizohen takimet mes familjeve të ndryshme dhe pjesëmarrja në vendet e kultit.“Me shpërthimet e reja të infeksionit, fatkeqësisht ka ardhur koha të rikthejmë kufizimet në gjithë shtetin tonë, për të ruajtur shëndetin e publikut dhe për të shpëtuar jetë.”

  Ndryshe nga presidenti Donald Tramp, që ka apeluar për mosmbylljen e ekonomisë dhe futjen e vendit në krizë, pasardhësi i tij, Xho Bajden, po tregohet i hapur t’i shtrijë kufizimet kombëtarisht.Administrata aktuale shpreson që të sigurojë brenda muajit dhjetor 20 milionë doza të vaksinës gjermano-amerikane që javën e kaluar rezultoi 90 për qind efikase ndaj virusit korona.SHBA-ja mban vendin e parë për infeksionet dhe bilancin tragjik nga kovidi-19, ndërsa Brazili dhe India pasojnë secili për numrin e vdekjeve dhe rastet e konfirmuara.

  Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Pas “Lasgushit”, “Migjenit” dhe “Naimit”, linjës shqiptare të fluturimeve ajrore “Air Albania” i shtohet edhe aeroplani “Fishta”, për nder të poetit të...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Bordi i Fondit Monetar Ndërkombëtar miratoi të premten një paketë ndihme prej 15.6 miliardë dollarësh të nënshkruar më 21 mars me qeverinë...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar dekretin për miratimin e konceptit të përditësuar të politikës së jashtme të Rusisë. Kremlini bëri të...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Unionit Shqiptar në Kroaci, Esat Çollaku, ka thënë se ka parë një mobilizim të jashtëzakonshëm përpara fillimit të “Marshojmë për...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar rritjen e çmimit të energjisë si të padrejtë e të papërballueshëm për qytetarët. Në faqen...
  Lajme31 Mars 2023
  Sa herë që dilte nga shtëpia, me vete merrte edhe biçikletën. Fundjavën që lamë pas, atë e la në vendin e zakonshëm,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Shqiptarja Zenepe Uruci, 56 vjeçe u vra pasditen e djeshme në Itali nga bashkëshorti i saj Xhafer Uruci, 62 vjeç. Shqiptari e goditi 5...
  Vip31 Mars 2023
  Donald Veshaj ka thumbuar Olta Gixharin por edhe Efin për eksperiencën e tyre në Big Brother Vip Albania. Në programin që drejtohet...
  Ekonomi31 Mars 2023
  Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nënshkruar sot një memorandum mirëkuptimi në mes të dy prodhuesve më të mëdhenj të energjisë elektrike...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.