Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Bunjaku-Rexhepi: VV nuk e ka seriozisht rrëzimin e Qeverisë

  FrontOnline
  12 Gusht 2020

  Deputetja e LDK-së, Valentina Bunjaku-Rexhepi, ka thënë se duhet t’i besojmë KFOR-it në lidhje me sigurinë e kufijve të shtetit, duke iu referuar rastit të hyrjes së forcave serbe në fshatin Karaçevë të Kamenicës para pak ditësh.

  “Për sigurinë e kufijve e ka përgjegjësinë KFOR-i dhe ata kanë dalë me një deklaratë që serbët në bashkëpunim me KFOR-in kanë hyrë në territorin e Kosovës. Deri sa jemi të prirë të besojmë se KFOR është përgjegjës për sigurinë e kufijve, duhet t’i besojmë deklaratës së tyre”.

  Në emisionin Info Magazine në Klan Kosova ajo arsyetoi edhe mos shkuarjen e ministrit Agim Veliu në Komisionin për Raportim, duke thënë se “edhe ai ka treguar që ka qenë një patrullim i sinkronizuar me KFOR-in dhe se nuk e di pse s’ka shkuar në Komision e që sipas saj, ndoshta ka pasur një agjendë.

  “Unë e di që ne bashkërisht pozitë e opozitë duhet të bëhemi bashkë dhe ta ndalim të keqen, kur bëhet fjalë për këso çështje të ndjeshme”.
  “Është detyrë e deputetëve që ta ftojnë ministrin Veliu edhe një herë dhe ai besoj që është i gatshëm që t’i përgjigjet edhe deputetëve dhe qytetarëve të Kosovës”.Po në këtë emision, deputetja deklaroi se nuk e beson që Lëvizja Vetëvendosje do ta rrëzojë qeverisë, dhe se siç theksoi, këtë po e bëjnë vetëm për marketing.

  “Vetëvendosje nuk e ka seriozisht rrëzimin e qeverisë, se qeveria nuk rrëzohet në këtë mënyrë dhe LVV në kohën kur LDK e rrëzoi Qeverinë Kurti, tërë kohën kanë deklaruar se ‘në kohë pandemie po rrezohet Qeveria Kurti’, dhe në atë kohë ka pasur numër më të vogël të të infektuarve me COVID-19, jo për suksesin e Kurtit por sepse qytetarët kanë pasur mundësi të dalin vetëm një orë në ditë dhe mundësia e infektimit ishte e vogël, dhe me lirimin e masave tani është më vështirë të menaxhohet pandemia, e cila e ka kapluar gjithë botën”.

  “Në këtë rast LVV është thirr që ne e kemi rrëzuar qeverinë në kohë pandemie dhe atëherë nuk është se i janë dhimbsur qytetarët, ndërsa tani me këtë numër të madh të të infektuarve janë në gjendje ta rrëzojnë qeverinë. Nuk po duan përnjëmend ta rrëzojnë qeverinë, se gjithë këtë e bëjnë për marketing”.“Qeveria Hoti është duke e bë një punë të shkëlqyeshme, por është ende kohë e shkurtër dhe kjo duhet pasur parasysh. Në Qeverinë Hoti nuk ka arrogancë”, u shpreh ajo..

  BAD NEWS EAGLE BËJNË HISTORI NË LIGËN E LEGJENDAVE DHE DY FINALE FANTASTIKE BASKETBOLLISTIKE TREPÇA – PEJA
  Nga Rubrika
  Lajme30 Maj 2023
  Situata në veri të Kosovës ka shkaktuar anulimin e aktivitetit të planifikuar për sot në kuadër të stërvitjes ushtarake ndërkombëtare “Defender Europe...
  Lajme30 Maj 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme e Francës ka reaguar ndaj situatës në veri të Kosovës. Sipas kësaj ministrie, Franca e dënon dhunën...
  Lajme30 Maj 2023
  Tensionet në veri sidomos gjatë ditës së djeshme, vetëm sa kanë ndikuar që e tërë vëmendja të jetë tek kryetarët e komunave...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Punëtorët e Komunës së Zveçanit sot në mëngjes janë mbledhur para objektit të atij institucioni për të kërkuar kthimin në vendet e...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka takuar ambasadorët e vendeve të QUINT-it, në takim morën pjesë ambasadorët e  Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...
  Lajme30 Maj 2023
  Misioni paqeruajtës i KFOR-it i ka kërkuar të martën Kosovës dhe Serbisë të marrin përgjegjësi për situatën e krijuar në veri. Komandanti...
  Lajme30 Maj 2023
  Në Dhomat e Specializuara në Hagë do të vazhdojë gjykimi ndaj ish-pjesëtarit të UÇK-së, Pjetër Shala. Rasti ndaj Shalës do të nisë...
  Lajme30 Maj 2023
  Protestuesit serbë kanë nisur të mblidhen para objekteve komunale në veri të Kosovës edhe të martën. Ata në këtë formë po kundërshtojnë...
  Lajme30 Maj 2023
  Shërbimi publik gjerman ka transmetuar një artikull për grupin e Veljko Belivuk nën titullin “Huliganë, klane droge dhe presidenti i Serbisë”. Në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.