×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Bota e zvogëloi numrin e bombave bërthamore, por i modernizoi ato

  FrontOnline
  15 Qershor 2020

  Instituti Ndërkombëtar i Stokholmit për Studime të Paqes ka thënë se fuqitë bërthamore botërore e kanë zvogëluar numrin e kokave bërthamore, por e kanë modernizuar këtë arsenal.

  Sipas këtij instituti, nëntë fuqitë bërthamore – Shtetet e Bashkuara, Rusia, Britania e Madhe, Franca, Kina, India, Pakistani, Izraeli dhe Koreja Veriore – së bashku i kanë pasur 13,400 koka bërthamore në fillim të këtij viti.

  Kjo shifër është për 465 koka bërthamore më pak se numri i tyre në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, kur këto shtete së bashku i kishin gjithsej 13,865 koka bërthamore, shkruan “Free Europe”, transmeton Gazeta Express.

  Në raport thuhet se kjo rënie ka ardhur kryesisht nga shkatërrimi i kokave të vjetra bërthamore nga Rusia dhe Shtetet e Bashkuara, të cilat së bashku i kanë rreth 90 për qind të të gjitha armëve bërthamore në nivel botëror.

  Numri i kokave bërthamore të Shteteve të Bashkuara ra për 385, ndërsa në Rusi kjo shifër u zvogëlua për 125 copë. Sidoqoftë, Kina, Britania e Madhe, India dhe Koreja Veriore e shtuan numrin e këtyre armëve.

  Instituti tha në raport se Kina është në mesin e procesit të një modernizimi të dukshëm të arsenalit bërthamor.

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymir Zelensky ka mbërritur në Shqipëri për herë të parë për të marrë pjesë në Samitin e Bashkimit Evropian...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, nesër pret në një takim homologun e tij ukrainas, Dmytro Kuleba. Takimi do...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, do të arrijë sonte në Shqipëri ku do të marrë pjesë në dy samite të rëndësishme, të...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Pas debateve të forta në shtëpinë e “Big Brother Vip” kanë nisur dhe rrëfimet personale. Rike Roçi teksa bisedonte me Julin ndau...
  Sport27 Shkurt 2024
  Adrian Bajrami ka rinovuar kontratën me Benfican. Ai është pjesë e ekipit të dytë – Benfica B. Qendërmbrojtësi shqiptar zgjati kontratën deri...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimi për dinarin serb është vendim politik, sipas analistit politik, Imer Mushkolaj, edhe pse, sipas tij, askush nuk e konteston se vendimi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka shkruar për vizitën e disa deputetëve të Bundestagut gjerman në Kosovë. Ata për dy...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Aksidenti me përfundim tragjik që ndodhi të hënën tek Ministria e Arsimit në Prishtinë nuk ishte i vetmi. Një ditë më parë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti, priti në takim përfaqësuesin special të qeverisë federale të Gjermanisë për vendet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.