×
 • Lajme
 • Lajme

  Bolton: Netanjahu dyshonte në afërsitë e dhëndrit të Trump

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu ka shprehur dyshim në aftësinë e këshilltarit të lartë të presidentit amerikan Donald Tramp, Xhared Kushner, që të udhëheqë me planin paqësor të Lindjes së Afërt, shkroi në librin e tij ish këshilltari i Trampit, Xhon Bolton.

  Sipas disa fragmenteve të librit të publikuara në “Uoll Strit Xhurnal” dhe në Si-En-En, Boltoni kishte biseduar me Natanjahun para se të hyjë në administratën e Trampit.

  Boltoni shkroi se Netanjahu “dyshonte për atë që detyra për t’i dhënë fund konfliktit izraelit-palestinez t’i ndahet dhëndrit të Trampit, Kushner, familjen e të cilit Netanjahu e njihte shumë vite”.

  Ai kishte shtuar se kryeministri i Izraelit “nuk ishte publikisht kundër idesë, por si edhe pjesa më e madhe e botës, kishte pyetur se pse Kushneri kishte menduar se do të ketë sukses aty, ku nuk kishin pasur sukses as disa si Kisinxheri”.

  Si përgjigje për vërejtjet e Boltonit, kabineti i Netanjahut kumtoi se “ka besim të plotë në aftësinë dhe vendosmërinë e Xhared Kushner dhe hodhi poshtë çfarëdo lloj përshkrimi të kundërt”.

  “Ekipi për Lindjen e Afërt i administratës së SHBA-së i kryesuar nga Kushner me sukses i formulon parimet e presidentit Tramp në Vizionin për paqe me ofrimin e planit sa më real për paqe në rajonin tonë. Kushneri gjithashtu kontribuoi në vendimet historike të presidentit Tramp që ta njohë Jerusalemin, ta lëviz Ambasadën amerikane në kryeqytetin e Izraelit dhe ta njohë sovranitetin izraelit mbi Rrafshnaltën e Golanit”, thuhet në kumtesën e kabinetit të Netanjahut.

  Boltoni, i cili ishte pushuar në shtator të vitit të kaluar, planifikon që ta publikojë librin e tij më 23 qershor.

  Shtëpia e Bardhë e ka paditur me qëllim që ta pengojë publikimin.

  Në padinë thuhet se libri përmban informacione sekrete dhe se publikimi mund t’i shkaktojë dëm sigurisë nacionale.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për ndërprerjen e energjisë-elektrike
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka thënë sonte në Tiranë se “heqja e dinarit është një përpjekje e qartë e Kurtit për...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ish-miss Kosova, Drenusha Latifi, ka rrëfyer se ka qenë viktimë e dhunës fizike nga bashkëshorti i saj. Ajo ka ndarë edhe fotografi...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Kryeministri Edi Rama ka bërë një postim në Facebook për samitin Ukrainë-Evropa Juglindore që u mbajt ditën e sotme në Tiranë. “Një...
  Të tjera
  Lajme28 Shkurt 2024
  Pas samitit për Ukrainën që u mbajt të mërkurën në Tiranë, presidentja  e Kosovës, Vjosa Osmani është takuar me kryeministrin shqiptar, Edi...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Fatmir Çollaku, njohës i fushës së sigurisë, tha se është pozitive që Tirana zyrtare po merr vëmendjen e ndërkombëtarëve dhe jo vetëm...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Aleancën dhe grupin opozitar rreth saj qytetarët po e...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati, bashkë me Guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës, Ahmet Ismaili kanë marrë pjesë në ministerialin...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Emisari i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, ka thënë se vërehen shumë probleme në Rregulloren e re të Bankës Qendrore të...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Gjatë qëndrimit në Belfast të Irlandës Veriore, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjithashtu vizitoi shkollën Nettlefield, për të parë nga afër dhe...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.